The Founder یک فیلم بیوگرافی و درام آمریکایی محصول سال 2016 به کارگردانی جان لی هنکوک است و نویسندگی رابرت سیگل است. فیلم The Founder داستان ایده خلق رستوران‌های زنجیره‌ای مک دونالد را به تصویر می‌کشد. در این فیلم مایکل کیتون در نقش ری کروک، تاجری که با جاه‌طلبی، پشتکار و البته بی‌رحمی خود توانست مک دونالد رستوران فست فود خلاقانه دو برادر را به بزرگترین تجارت رستوران در جهان تبدیل کند و نیک آفرمن و جان کارول لینچ در نقش دو برادر بنیانگذار مک دونالد یعنی ریچارد و موریس مک دونالد ظاهر می‌شوند.

این فیلم در سراسر جهان 24 میلیون دلار فروش کرد و به طور کلی نقدهای مثبتی از سوی منتقدان دریافت کرد که بازی مایکل کیتون را تحسین می‌کردند.

درباره فیلم 2016 The Founder

1954 ری کروک که بیشتر عمر زندگی بزرگسال خود را به عنوان فروشنده کار کرده است، به معنی واقعی کلمه یک حقه باز است. اگرچه این حقه بازی در فروش اجناسی که اغلب به جای اینکه سودمند باشند بنجل هستند، موجب تمسخر و استهزای او در محافل مختلف شده است؛ اما کروک توانسته است شرایط رفاهی بالاتر از استاندارد برای خودش و همسرش اتل در آرلینگتون هایتز، ایلینویز فراهم کند. با این حال، اتل آرزو می‌کند که کروک بیشتری با او در خانه باشد تا اینکه برای فروش میکسرهای میلک شیک با نام تجاری Prince Castle مدام در سفر باشد. کروک برای فروش این دستگاه‌ها به طور مداوم در جاده‌‌ها از یک رستوران‌ درایو-این به رستورانی دیگر می‌رود.

کروک مشاهده می‌کرد که بسیاری از رستوران‌هایی که سعی می‌کرد دستگاه‌های میلک‌شیک را به آن‌ها بفروشد به طرز غیرکارآمدی اداره می‌شدند: مدت طولانی انتظار برای سفارشات و کارمندانی که بیشتر از آنکه نگران تحویل سفارش باشند، مراقب بودند دستشان چرب نشود.

پس از این که کروک متوجه شد یک رستوران درایو-این در سان برناردینو تعداد خیلی زیادی میکسرهای میلک‌شیک سفارش داده است، برای دیدن آن به کالیفرنیا رفت و چیزی که پیدا کرد مک‌دونالد بود. یک رستوران با سرویس سریع، مواد غذایی با کیفیت بالا، بسته‌بندی یکبار مصرف و یک فضای خانوادگی مناسب. کروک در طول مسافرت‌های جاده‌ای فراوان خود، غذاهای زیادی در رستوران‌های درایو-این خورده بود که اغلب نیز به دلیل غذای بد یا سفارش بد تجربه خوشایندی نبودند. بنابراین وقتی با رستوران مک‌دونالد که دو برادر ریچارد و موریس مک دونالد آن را اداره می‌کردند، آشنا شد؛ شیفته و مجذوب آن شد.

کروک به برادران مک‌دونالد پیشنهاد داد تا این خدمات را به صورت زنجیره‌ای ارائه دهند. در ابتدا برادران مک‌دونالد مخالف بودند اما…
در صورتیکه علاقمند به آشنایی با فیلم‌های بیشتر در این حوزه هستید بازدید از صفحه‌ی دایرکتوری فیلم سبزآبی پیشنهاد می‌شود.

اطلاعات فیلم
کشور سازندهآمریکا
مدت زمان115 دقیقه
امتیاز imdb7.2
سال ساخت2016
کارگردان John Lee Hancock