معرفی

کتاب دولت کارآفرین که از پرفروش‌ترین کتاب‌های اقتصادی آماری است، نوشته‌ی اقتصاددان برجسته ماریانا مازوکاتو (امروزه از مهمترین متفکران نوآوری معرفی شده است) در مورد نقش دولت در نوآوری بحث می‌کند. نویسنده با برچیدن اسطوره‌ی یک دولت عقب مانده و مغایرت با یک بخش خصوصی پویا، در مطالعه موردی نشان داد که در واقع وضعیت مخالف آن صادق است، زیرا بخش خصوصی پس از آنکه دولت کارآفرین سطح بالایی پیدا کرد، فقط جرات سرمایه گذاری‌های خطرناک پیدا کرد. مطالعات موردی شامل نمونه‌هایی از نقش دولت در انقلاب اقتصادی سبز، از بیوتکنولوژی . داروسازی و چند نمونه دقیق از سیلیکون ولی گرفته تا چندین نمونه دقیق از فناوری بسیار هوشمند آیفون می‌باشد.

مازوکاتو همچنین استدلال می‌کند که در تاریخ سرمایه‌داری مدرن، دولت نه تنها شکست بازار را برطرف نکرده است، بلکه بازارها را نیز شکل داده و ایجاد کرده است و راه را برای فناوری‌ها  و بخش‌های جدید هموار می‌کند. با این حال با اعتراف نکردن به نقش دولت، ما فقط خطرات را اجتماعی می‌کنیم، در حالی‌که جوایز را در دستان کمتر خصوصی می‌کنیم.

فهرست کتاب دولت کارآفرین

مقدمه‌ی سال 2015

مقدمه: کاری متفاوت انجام دهید

فصل اول: از ایدئولوژی بحران تا تقسیم نیروی کار نوآور

فصل دوم: فناوری، نوآوری و رشد

فصل سوم: دولت ریسک پذیر، از حذف ریسک تا تحریک ریسک

فصل چهارم: دولت کارآفرین آمریکا

فصل پنجم: نحوه‌ی پیدایش آیفون

فصل ششم: فشار در مقابل تشویق انقلاب صنعتی سبز

فصل هفتم: انرژی خورشیدی و انرژی بادی، ماجراهای موفقیت دولت و تکنولوژی در بحران‌ها

فصل هشتم: ریسک‌ها و پاداش‌ها، از سیب‌های کرم زده تا اکوسیستم هم‌زیستی

فصل نهم: اجتماعی کردن ریسک و خصوصی کردن پاداش‌ها

نتیجه‌گیری

دسترسی

نسخه‌ی چاپی کتاب در سایت نشر چشمه، دیجیکالا و ایران کتاب موجود است. برای دسترسی به نسخه‌ی آنلاین فیدیبو و طاقچه را به شما پیشنهاد می‌کنیم. برای  آشنایی با کتاب‌های بیشتر در این حوزه بازدید از صفحه‌ی دایرکتوری کتاب سبزآبی کمک شایانی خواهد کرد.

اطلاعات کتاب
نویسندهماریانا مازوکاتو
تعداد چاپسوم
تاریخ انتشار2011
سطح بندیrate1
سبکتحلیلی
تعداد صفحات238
ناشرچشمه