The Hustle China محصول سال 2017، به کارگردانی جید روشتین است که توسط مگنولیا پیکچرز ساخته شده است. این فیلم مستندگونه، یک کلاهبرداری سیستماتیک در بورس اوراق بهادار را که همچنان در ایالات متحده رخ می‌دهد، نشان می‌دهد. در این کلاهبرداری سیستماتیک، شرکت‌های کوچک و کم شهرت چینی توسط بانک‌های سرمایه گذاری آمریکایی به سرمایه گذاران مستقر در ایالات متحده منتقل و فروخته می‌شوند. بسیاری از شخصیت‌های اصلی این فیلم سهامداران فعال و متخصصان بازرسی هستند که این تقلب را کشف کرده و سپس این سهام‌های سمی را به فروش رسانده‌اند تا منجر به سقوط و ورشکستگی این واحدهای کلاهبرداری شود.

درباره فیلم The China Hustle 2017

این مستند به تبانی که از سال 2008 تا 2016 بین شرکت‌های سرمایه گذاری وال استریت مستقر در رده‌های دوم و سوم مستقر در آمریکا مانند Roth Capital Partners و شرکت‌های کوچک مستقر در چین رخ داده است، پرداخته است. بیشتر شرکت‌های نمایش داده شده در فیلم از طریق ادغام معکوس در NYSE قرار گرفتند. این فیلم نشان می‌دهد که درآمدهای واقعی بنگاه‌های چینی (که در پرونده‌هایشان با عنوان نهادهای دولتی چینی منعکس شده بودند) به طور معمول یک دهم از آنچه که به SEC ارسال شده بودند، بود. پس از بررسی‌ها، بیشتر بنگاه‌ها از NYSE خارج شدند و در نتیجه سرمایه گذاران آمریکایی متحمل ضررهای میلیاردی شدند.

پس از بحران مالی سال‌های 2007-2008، زمانی که شرکت‌های سرمایه گذاری در ایالات متحده به دنبال راه‌هایی برای بهبود عملکرد سرمایه گذاری مشتریان خود و همزمان کسب درآمد برای خود بودند، تصمیم گرفتند موقعیت‌هایی را به افراد آمریکایی بی اطلاع و کم تجربه‌ای بفروشند که به دنبال ثروتمند شدن از طریق شراکت در “داستان رشد چین” (China growth story) بودند، اما درباره آن کشور و یا شرکت‌های آن چیز زیادی نمی‌دانستند. آن‌ها این کار را از طریق ترغیب شرکت‌های کوچک چینی کم شهرت (مانند Orient Paper و Advanced Battery Technologies (ABAT)) به ادغام‌ معکوس با شرکت‌های آمریکایی که دیگر وجود نداشتند (مانند معدن بوفالو) انجام می‌دادند و بدین ترتیب شرکت‌های چینی یک شبه در NYSE ثبت می‌شدند. سپس این شرکت‌ها در کنفرانس‌های سرمایه گذاری که توسط شرکت‌های سرمایه گذاری سطح B برگزار می‌شوند، تبلیغ شده و به این ترتیب به احترام و اعتبار آن‌ها افزوده می‌شد. در نتیجه کارگزاری‌ها  نیز سرمایه گذاران خود را به خرید سهام این شرکت‌های یک شبه ترغیب می‌کردند. غافل از اینکه با برگشت قیمت این اوراق به ارزش واقعیشان چه ضرر هنگفتی متوجه سرمایه گذاران است.

اطلاعات مربوط به کلاهبرداری‌ها در سال 2010 در روزنامه‌های چین از جمله نسخه آنلاین سینا منتشر شد، اما سرمایه گذاران آمریکایی از این موارد آگاه نبودند زیرا این مقالات بیشتر به زبان چینی بودند. پس از آن، شرکت تحقیق و سرمایه گذاری کوچک مادی واترز ترجمه‌هایی از گزارش‌های سینا را منتشر کرد اما مورد توجه زیادی قرار نگرفت.

در سکانس پایانی این فیلم نشان می‌دهد که تنها یک نفر از چهل مدیر عامل چینی به دلیل کلاهبرداری از طریق ادغام‌های معکوس به زندان رفت و این امر شاهدی است بر ادامه یافتن عدم نظارت بر کلاهبرداری‌های اوراق بهادار چین. همچنین اشاره می‌کند که در گروه علی بابا و سایر شرکت‌های چینی با نرخ رشد بالا نیز ممکن است به همان اندازه کلاهبرداری باشد.

 

نقد صوتی فیلم The China Hustle 2017 را می‌توانید در پادکست گزاره با نام نقد صوتی مستند فریب چینی بشنوید. اگر به فیلم‌هایی با این گونه محتوا علاقمند شدید، جهت آشنایی بیشتر با این نوع فیلم‌ها بازدید از صفحه‌ی دایرکتوری فیلم سبزآبی را از دست ندهید.

اطلاعات فیلم
کشور سازندهآمریکا
مدت زمان82 دقیقه
امتیاز imdb7.2
سال ساخت2018
کارگردانJed Rothstein