فیلم سینمایی بانکدار  (The Banker)  به کارگردانی جرج نلفی، فیلمی  اقتباسی و براساس رویدادهای واقعی دهه ی 50 و 60 میلادی ست که در سال 2020 روی پرده سینما به اکران در آمد. این فیلم در عین سرگرم کننده بودن، پیام‌های آموزنده و تاثیرگذار بی‌شماری را منتقل ساخته و ضمن محکوم ساختن تبعیض نژادی در امریکا، در زمینه‌های متعددی از جمله بازارمالی آن دوران و نیز هوش اقتصادی تیره پوستان روشنگری می‌کند.

در واقع “بانکدار” روایتگر نبردی مدرن با سلاح سرمایه‌ی مالی در جهت احقاق حقوق مدنیِ برابر میان سفیدپوستان و سیاه پوستان است؛ حق و حقوقی که پیش از این به طور مطلق در انحصار روشن پوستان بوده است.

یکی از نکات مطرح این فیلم نقش آفرینی درخشان ستارگانی چون ساموئل ال جکسون، نیکولاس هولت و آنتونی مک می‌باشد؛ اما از دیگر نقاط قوت فیلم، باورپذیری و ملموس بودن جنس کاراکترهای اصلی داستان است؛ با این وصف که شخصیت‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که خصوصیات رفتاری مشخصی دارند و تماشاگر از نیمه‌ی میانی داستان می‌تواند برخی از حرکات بعدی آن‌ها را حدس بزند.

اما بدون شک مهم‌ترین دلیل ارزشمند بودن این فیلم، به تصویر کشیدن گوشه‌ای از تاریخ دنیای اقتصاد و سرمایه داری ست که شاید بسیاری از ما پیش از تماشای این فیلم چیزی درباره‌اش نمی‌دانستیم.

درباره فیلم the banker

روایت داستانی  The Banker  به شرح ماجرای دو کارآفرین تیزهوش و سیاهپوست  امریکایی_ افریقایی  در دهه‌ی  پنجاه و شصت میلادی به نام‌های جو موریس (با بازی بی نظیر ساموئل ال جکسون) و برنارد گرت (با بازی آنتونی مکی) می‌پردازد که به دلیل موانع بازدارانده‌ی نژادپرستانه ناگزیر می‌شوند که برای پیشبرد اهداف مالی و نتیجه یافتن فعالیت‌های تجاری خود، از فردی سفید پوست و بی‌تجربه در امور اقتصادی به نام مت استاینر (با هنرمندی نیکولاس هولت) به عنوان سرمایه گذاری جعلی و نمایشی مدد بگیرند و خود نیز از پشت صحنه پیش روی این بازیِ مالی را مدیریت کنند.

غالب کاراکترهای فیلم در پی شهرت و پول بیشتر هستند اما برنارد گرت که فردی دغدغه‌مند و کمال گراست، هدف‌های به مراتب ارزشمندتری دارد؛ او در تلاش است تا به کمک جو موریس در سِمَت یک سرمایه گذار، شرایط بهتری برای سکونت بدون تحقیر مردمانش در آن سرزمین ایجاد کند.
اگر به دنیای هنر و سینما علاقمند هستید بازذید از صفحه دایرکتوری فیلم سبزآبی را از دست ندهید.

اطلاعات فیلم
کشور سازندهآمریکا
مدت زمان119 دقیقه
امتیاز imdb7.2
سال ساخت2020
کارگردانجرج نلفی