The Ascent of Money: A Financial History of the World یک مستند تلویزیونی است که با اقتباس از کتابی به همین نام نوشته استاد دانشگاه هاروارد، نیال فرگوسن، برای کانال 4 (تلویزیون انگلستان) و PBS (تلویزیون ایالات متحده) ساخته شده شده است. این مستند تلویزیونی در سال 2009 برنده جایزه بین المللی امی شد.

مستند The Ascent of Money به بررسی تاریخچه طولانی پول، اعتبار و بانکداری می‌پردازد. چگونگی تکامل پول از ابزاری برای تجارت و معامله آسان‌تر کالاها و خدمات تا تبدیل آن به یک عامل غالب در جامعه و اینکه چگونه پول دنیای ما را تغییر داده است را نشان می‌دهد.

با اقتباس از کتاب The Ascent of Money مستندی شش قسمتی با عنوان جدید Ascent of Money: Boom and Bust برای کانال 4 در انگلستان ساخته شده است که از تلویزیون Pearl TVB در هنگ کنگ و ABC1 در استرالیا نیز پخش شد. کانال PBS ایالات متحده نسخه‌ای ویرایش شده از این مستند را در ژانویه 2009 به روی آنتن برد. نسخه جدید چهار ساعته این مستند با عنوان کامل The Rise of Money: The Financial History of the World در جولای 2009 از همین این کانال تلویزیونی پخش شد. هر دو نسخه همچنان به صورت آنلاین در وبسایت کانال PBS قابل مشاهده هستند.

ایپزودهای نسخه‌های مختلف این مستند عبارتند از:

نسخه شش قسمتی اورجینال فیلم 2009 The Ascent of Money:

اپیزود 1: رویاهای وحشی

اپیزود 2: پیوند انسانی

اپیزود 3: حباب‌های دمنده

اپیزود 4: تجارت پرخطر

اپیزود 5: امن به عنوان خانه

اپیزود 6: Chimerica

نسخه چهار ساعته:

اپیزود 1: از شمش تا حباب

اپیزود 2: اوراق قرضه جنگ

اپیزود 3: تجارت پرخطر

اپیزود 4: سیاره مالی

 

تماشای این مستند شما را با دنیایی از اطلاعات مواجه می‌کند که ممکن است برخی از آن‌ها دشوار باشند. اما با این حال تماشای مستند رشد پول ارزش وقت شما را دارد زیرا با مشاهده آن دیدگاه عمیقی در مورد چگونگی و چرایی ساختار و رفتار جوامع مدرن به دست می‌آید. برای آشنایی با فیلم و سریال‌های بیشتر در این حوزه بازدید از صفحه‌ی دایرکتوری فیلم سبزآبی بازدید فرمایید.

اطلاعات فیلم
کشور سازندهآمریکا
مدت زمان240 دقیقه
امتیاز imdb8
سال ساخت2009
کارگردانAdrian Pennick