کتاب هنر شفاف اندیشیدن منبع مفیدی برای دانش در حوزه مالی رفتاری است. در این کتاب 99 خطای رایج ذهنی که انسان‌ها مرتکب می‌شوند و بر اساس آن تصمیم گیری می‌کنند، صحبت می‌شود. دوبلی در مقدمهٔ کتابش می‌گوید، فهرست خطاهایش کامل نیست و موارد دیگری را نیز می‌توان به آن افزود.

در هر خطا مثال‌هایی از زندگی واقعی خود نویسنده مطرح شده است که باعث می‌شود درک بهتری از موضوع داشته باشید و با آن همزادپنداری کنید. عادل فردوسی پور در دیباچه کتاب گفته است، هر چه بیشتر خطاهای خود را بشناسیم، رویکرد بهتری به زندگی خواهیم داشت. از آن‌جا که خطاهای بشری در طول حیاتش از الگوهای مشابهی پیروی می‌کنند، امکان شناختن آن‌ها نیز امری ممکن است.

نمونه‌هایی از خطاهای عنوان شده در کتاب هنر شفاف اندیشیدن به شرح زیر است:

فهرست

 

خطای اول: چرا باید به قبرستان‌ها سری بزنی؟

خطای دوم: توهم بدن شناگر

خطای سوم: توهم دسته بندی

خطای چهارم: تایید اجتماعی

خطای پنجم: تقابل

خطای ششم: خطای تایید

خطای هفتم: خطای مرجعیت

خطای هشتم: اثر مقایسه ای

خطای نهم: خطای در دسترس بودن

خطای دهم: خطای «قبل از اینکه اوضاع بهتر شود، بدتر می‌شود»

خطای یازدهم: خطای داستان

خطای دوازدهم: خطای بازنگری

خطای سیزدهم: اثر بیش اعتمادی

خطای چهاردهم: توهم کنترل

خطای پانزدهم: تمایل پاسخ بیش از حد به پاداش‌ها

خطای شانزدهم: بازگشت به میانگین

خطای هفدهم: خطای نتیجه

خطای هجدهم: تضاد انتخاب

خطای نوزدهم: خطای علاقه

خطای بیستم: اثر مالکیت

و …

 

 

کتاب هنر شفاف اندیشیدن توسط عادل فردوسی پور، بهزاد توکلی و علی شهروز ترجمه شده است. برای تهیه این کتاب به سایت نشر چشمه مراجعه کنید.

همان طور که گفته شد کتاب هنر شفاف اندیشیدن به صورت عام به بررسی خطاهای ذهنی در مواجهه با رخدادها می‌پردازد و خطاهای عنوان شده در آن کلی‌تر هستند و فرد ممکن است نه فقط در حوزه کسب و کار و تصمیم‌های تجاری بلکه در همه بخش‌های زندگی با این خطاها و تله‌ها مواجه می‌شود. بنابراین پس از این کتاب، مطالعه کتاب سرمایه گذاری رفتاری را به شما پیشنهاد می‌کنیم که در آن به صورت ویژه به خطاهایی پرداخته می‌شود که هنگام سرمایه گذاری فرد با آن‌ها مواجه می‌شود و همچنین راهکارهایی برای حل این اشتباهات ذهنی ارایه می‌دهد.

اطلاعات کتاب
نویسندهرولف دوبلی
تعداد چاپ87
تاریخ انتشار2011
سطح بندیrate1
سبکتحلیلی
تعداد صفحات297
ناشرنشر چشمه