فیلم سینمایی Rogue Trader (معامله گر یاغی) در سال 1999 و به کارگردانی جیمز دیردن مطابق با زندگی واقعی یکی از سوداگران بانک بارینگز بریتانیا به نام “نیک لیسون” در ژانر جنایی، تاریخی و درام اقتصادی ساخته شده است.

تم مستندگونه، نقش‌آفرینی بی‌نظیر بازیگر اصلی و ساخت قوی فیلم باعث شد که هم در انگلیس و هم در سینماهای امریکا و دیگر کشورها به خوبی از آن استقبال شده و به فروش قابل قبولی دست یابد.

در فیلم معامله گر یاغی ستارگانی چون یوان مک گرگور (Ewan McGregor)، کارولین لانگریش (Caroline Langrishe)، لی راس (Lee Ross)، آنا فریل (Anna Friel) و در کل چیزی حدود 14 بازیگر به زیبایی به ایفای نقش پرداخته‌اند و در شمار فیلم‌های پر بازیگر محسوب می‌شود.

درباره ی فیلم Rogue Trader

جوانی جاه طلب و باهوش به نام نیک لیسون (با بازی ایوان مک گریگور) یکی از کارگزاران بانک برینگز بریتانیا است که به شوق ترفیع مقام کاریش حاضر می‌شود به اندونزی و در ادامه کشور سنگاپور مهاجرت کرده و در سِمَت نماینده ی رسمی بانک برینگز، به سرمایه گذاری در بازارهای مالی و بورس این کشورها اقدام کند. تا مدتی اوضاع سود و زیان‌ها با ریتم کندی پیش می‌رود که به ناگاه اهمال کاری یکی از همکاران نیک، اوضاع را شدیدا به هم ریخته و بانک را به دردسر می‌اندازد.

در این جا نیک دست به کار می‌شود و با وجود تاکید رئیسش به اخراج کارمند خرابکار، حسابی جعلی باز کرده و خسارات مالی را با هویتی نامشخص در آن جمع می‌کند.

این هوشمندی نیک، تا مدتی از او فردی مورد اعتماد و مقبول در بانک می‌سازد اما رفته رفته با افزایش آمار ضرر و زیان‌ها تا رسیدن به مبلغی در حدود 700 میلیون دلار، مدیران بانک شوکه شده و به یکباره بانک با ورشکستگی عظیمی مواجه می‌شود و نیک را نیز به اتهام کلاهبرداری و اختلاس دستگیر و محاکمه می‌کنند. بدین ترتیب زندگی نیک لیسون دگرگون می‌شود …

اگر دانشجوی رشته‌های مرتبط با امور مالی یا اقتصاد هستید یا به طریقی با فضای سهام بورس و سرمایه گذاری سروکار دارید، اما فرصت مطالعه ی کتاب‌های ثقیل و طولانی یا حوصله ی دیدن مستندهای این حوزه را ندارید و در مقابل با تماشای فیلم ارتباط برقرار می‌کنید، پیشنهاد می‌کنیم این فیلم جذاب و پرهیجان را از دست ندهید.

برای مشاهده سایر فیلم‌ها در حوزه سرمایه گذاری به صفحه دایرکتوری فیلم مراجعه کنید.

اطلاعات فیلم
کشور سازندهبریتانیا
مدت زمان101 دقیقه
امتیاز imdb6.4
سال ساخت1999
کارگردانJames Dearden