معرفی پادکست رها سرمایه

پادکست رها سرمایه یکی از اولین پادکست‌های آموزشی تهیه شده در زمینه‌ی سرمایه گذاری و بازار سرمایه در کشور است. این مجموعه پادکست در سال ۲۰۱۷ توزیع شده است و تنها چهار قسمت از آن آپلود شده است.

موضوعات پادکست:

  • فریب بزرگ در معامله‌گری، آنچه باید درباره‌ی یک سیستم معاملاتی بدانیم
  • بایدها و نبایدها برای طراحی و ساخت یک سیستم معاملاتی در بورس
  • آشنایی با اصول 3M و مدیریت سرمایه در معاملات سهام
  • نیمکره‌های مغز و ارتباط آن با معامله‌گری موفق در بازارهای مالی

همان‌طور که هرکسی که با بازار بورس و سرمایه گذاری آشنایی داشته باشد می‌داند، مدیریت سرمایه مهمترین اصل ماندگاری در بازار بورس است. در قسمت سوم پادکست رها سرمایه به اصول مدیریت ریسک در بازار بورس پرداخته شده است. همه افرادی که در بازار سهام و بورس فعالیت می‌کنند می‌دانند که شکست و ضرر جزء لاینفک این بازار است و همواره زمانی وجود دارد که نمودارهای سهام با تحلیل‌های ریاضی و منطقی جلو نمی‌روند و بنابرین ریسک همیشه در معاملات حتی برای خبره‌ترین‌ها وجود دارد. موضوعی که اهمیت دارد کنترل میزان این ضررهاست تا بتوان پورتفوی رو به رشدی در بازار داشت.

اگر جمع تعداد معاملات روی یک پورتفوی سهام طی یک سال پنجاه معامله‌ی خرید باشد و فرضا از این میان تعداد سی معامله با سود و بیست معامله با ضرر نقد شده باشد، چطور می‌توان توالی این معاملات را تعریف کرد؟ نمی‌توان. به عبارتی ممکن است بعد از هر معامله‌ی سوددِه یک معامله‌ی ضرردِه داشته باشیم یا طی هفته‌ها و ماه‌ها معاملات ضرردِه را تجربه کنیم. توالی توزیع سودها و ضررها به صورت تصادفیست و هیچکس از توزیع آن‌ها خبر ندارد بنابرین یک معامله‌گر باید استراتژی خود را طوری تنظیم کند که بدترین حالت را در نظر گرفته باشد و تجربه‌ی ضررهای پی در پی، افت زیادی را برای پورتفوی او نداشته باشد.

نکته‌ی مهم این است که با هر روشی که اقدام به معامله می‌کنید حتما در نظر داشته باشید که میانگین معاملاتی که با سود نقد می‌شود حداقل دو برابر میانگین معاملات ضرردِه ما در پورتفو باشد. در این صورت اگر فقط نیمی از خریدهایمان را نیز در سود نقد کنیم بازهم برآیند پورتفو مثبت و قابل توجه خواهد بود.

شما می‌توانید ادامه‌ی این مطلب جذاب و مفید را در پادکست رها سرمایه که لینک آن در جدول زیر برای شما قرار داده شده است، گوش دهید. با وجود این که این مجموعه پادکست تنها چهار قسمت است اما کیفیت مطالب ارائه شده به ارزش یک دوره‌ی آموزشی کامل برای سرمایه‌گذاری در بازار بورس است. بنابرین به علاقه‌مندان این حوزه حتما پیشنهاد می‌کنیم این پادکست را دنبال کنند و امیدواریم نویسنده نیز دوباره شروع به پست مطالب مفید خود کند. همچنین برای مشاهده پادکست‌های مشابه  می‌توانید به صفحه آرشیو پادکست‌های حوزه سرمایه گذاری مراجعه کنید.

اطلاعات پادکست
سال انتشار2017
مدت زمان هر اپیزود8 دقیقه
نوع پادکستپادکست تک‌نفره
تعداد اپیزودکمتر از 10 اپیزود
لینک پادکستپادکست رها سرمایه