• معرفی پیر امیدیار

  پیر مراد امیدیار موسس ایرانی سایت حراج e-bay و برنامه نویس خبره در سال 1967 در پاریس به دنیا آمد. خانواده ی او در کودکی به دلیل شغل پدرش به آمریکا مهاجرت کردند. او هم اکنون رئیس سایت e-bay است و در آمریکا زندگی می کند.
 • تحصیلات

  او با پی بردن به علاقه ی زیادش به رایانه و برنامه نویسی مسیر زندگی حرفه ای را در این حوزه ادامه داد و در رشته ی علوم کامپیوتر از دانشگاه تافتس ماساچوست دانش آموخت. او همچنین دکتری افتخاری از همین دانشگاه نیز کسب کرده است.
 • میزان تجربه کاری

  اولین شغل او با درآمد ساعتی 6 دلار در عوض نوشتن برنامه ای برای کتابخانه مدرسه، در دوران نوجوانی اش بود. او در دوران دانشجویی مشغول شغلی پاره وقت در یک شرکت نرم افزاری شد. در این دوره با یادگیری حرفه ای برنامه نویسی های مکینتاش چندین نرم افزار نوشت. زمانی که فارغ التحصیل شد در شرکت اپل به مدت سه سال مشغول به کار شد. در سال 1991 با همکاری سه نفر از دوستانش یک شرکت محاسباتی مبتنی بر برنامه نویسی به نام Ink Development تاسیس کرد. بعد از مدتی بخش فروش اینترنتی این شرکت گسترده و تبدیل به یک شرکت تجارت الکترونیک شد و به همین دلیلش نامش را به E-shop تغییر دادند. 5 سال بعد این شرکت به زیرمجموعه های مایکروسافت پیوست. او همچنین تجربه ی فعالیت درشرکت نرال میک را نیز دارد. در کنار فعالیت های این چنینی اش به طور آزاد وب سایت طراحی می کرد و ازین منبع نیز درآمد داشت. او یک وب سایت شخصی داشت که فعالیت اصلی آن فروش کالا بود. اولین کالایی که در این سایت به فروش رفت یک روان نویس لیزری شکسته بود. بعد ازآن حراج آنلاین این وب سایت راه افتاد و به طور غیرمنتظره ای مردم را مجذوب خود کرد و مردم زیادی برای فروش کالاهای خود در این سایت هجوم آوردند. با استقبال بی نظیر از این وب سایت، امیدیار تصمیم گرفت فعالیت های دیگرش را کنار بگذارد و تمام انرژی اش را صرف این سایت کند. در سال 1996 با شروع فروش بلیت های هواپیمایی در این وب سایت تعداد معالات آنلاین آن به طور چشمگیری افزایش یافت. در همان سال بود که پیر از ریاست هیئت مدیره کناره گیری کرد تا بتواند تمرکز و زمانش را بر روی بهبود حراج های آنلاین صرف کند. یک سال بعد نام تجاری سایت به e-bay تغییر یافت. سال 1998 سهام e-bay به بازار عرضه شد و با رسیدن قیمت سهم به 54 دلار امیدیار وارد دنیای میلیاردرها شد. و در 32 سالگی میلیاردر شد. او در سال 2000 عضو هیئت مدیره شرکت epeople شد. پیر همچنین عضو هیئت امنای دانشگاه تافتز و همچنین انستیتوی سانتافه که یک موسسه غیردولتی در حوزه ی پژوهش های نظری است، می باشد .
 • جوایز و افتخارات

  به او عناوین مختلفی لقب داده اند، امیدیار اولین ثروتمند ایرانی است. او را به عنوان پدر تجارت الکترونیک جهان می شناسند. در 32 سالگی برنده ی جایزه ی نوبل کارآفرین سال شد. در سال 2011 امیدیار در لیست ثروتمندان ایرانی جایگاه چهارم را به خود اختصاص داد. در سال 2011 مدال افتخار بشردوستی به پیر و همسرش تعلق گرفت. در سال 2013 نام او در جایگاه 42 ام لیست ثروتمندان آمریکا قرار گرفت. او همچنین پنجمین میلیارد فرانسه و همچنین ثروتمندترین ایرانی در جهان است. مجله‌ی فوربز تا سال 2017 میزان ثروت خالص امیدیار را 8.8 میلیارد دلار تخمین زده است.
 • زمینه‌های سرمایه گذاری

  امیدیار علاوه بر برنامه نویسی و طراحی سایت، علاقه ی زیادی به دنیای خبررسانی و رسانه دارد. او با همکاری گلن گرینوالد، نشریه ی first look media را تاسیس کرد. او همچنین سرویس خبری آنلاین Honolulu civil best راه اندازی کرد و سه سال بعد با ادغام شدن با هافینگتون، هاف- پست هاوایی نام گرفت. او در سال 2014 با تاکید بر اهمیت سرمایه گذاری در این حوزه اولین نسخه ی آنلاین رسانه ای شرکتش را انتشار داد. او در حوزه ی هنر و سینما نیز فعالیت هایی داشته است. در سال 2014 تهیه کننده ی فیلم Merchants of Doubt و بعد از آن spotlight بود که دو جایزه ی اسکار را برای بهترین فیلم نامه از آن خود کرد.
 • آثار ماندگار

  امیدیار و همسرش خیرانی بسیار نیکوکار هستند. او بخشی از درآمدش را صرف امور خیریه می کند. به همین دلیل در سال 2004 موسسه ی omidyar network را بنیان نهاده اند که کمک های بسیاری به زندگی افراد نیازمند کرده است. این موسسه حامی سازندگان نرم افزارهای ارتباط اضطراری (در مواقع ضرورت مانند زلزله برای نجات افراد به کار می آید.) یک نسخه از این گونه نرم‌افزارها به صورت آنلاین در دسترس عموم قرار گرفته است. مقدار کمک های این بنیاد تا به حال عددی در حدود 992 میلیون دلار گزارش شده است. در سال 2005 پیر و همسرش، پاملا، حدود 100 میلیون دلار به مردم فقیر کشورهای در حال توسعه کمک کرده اند. آنها همچنین در سال 2010 عهدنامه نیکوکاری(براساس آن نیمی از ثروتشان را در دوران زندگی به خیریه اهدا می کنند) را امضا کرده اند. این زوج نیکوکار از مبارزان سرسخت قاچاق انسان هستند و برای این منظور حدود 115 میلیون دلار در پن کشور دنیا هزینه کرده اند. او از سال 2017 تا 12 سال بعد از آن به 26 هزار نفر از مردم کنیا درآمد ثابت ماهیانه اختصاص داده است.
 • راه‌های ارتباطی

  Facebook: Pierre Omidyar
  Instagram: pierre omidyar