معرفی

کتاب تلنگر در حوزه اقتصاد رفتاری اثرات ماندگاری در سیاست‌های اقتصادی آمریکا داشته و جزو کتاب‌های پرفروش آن بوده است. در این کتاب تلنگر را به عنوان ابزاری برای تأثیرگذاری روی انتخاب‌ها و تصمیم‌های دیگران معرفی کرده است. این اثرگذاری‌ها می‌توانند در جهت‌های مختلفی همچون تصمیمات مالی و پس انداز مردم  و هر گونه تصمیم در حوزه‌های مختلف زندگی آن‌ها باشند. نویسنده معتقد است ، یک مفهوم بنیادی در تصمیم‌گیری در فرآیند انتخاب، چگونگی ارایه‌ی گزینه‌ها ‌است. از طرفی دولت‌ها زمینه‌ساز بسیاری از انتخاب‌ها هستند، لذا می‌توانند بسیار در فرآیند انتخاب مردم تاثیرگذار باشند. کسب و کارها نیز به همین ترتیب به مردم جهت می‌دهند. مردم همیشه به سود خود عمل نمی‌کنند. آن‌ها اغلب تحت تاثیر وسوسه‌ها هستند. لذا به تلنگر درست برای تصمیم‌گیری بهتر نیاز دارند.

نویسندگان کتاب تلنگر ، با بکار بردن تجربیات و دانش خود در رشته‌های تجارت، روانشناسی، حقوق، و اقتصاد ، توانستند راهبردهایی را پیشنهاد دهند که می‌توانند به اتخاذ تصمیمات خوب، چه در سطح فردی و چه در سطح دولتی، کمک کنند.

فهرست کتاب تلنگر

مفاهیم کلیدی

فصل اول: افراد دارای دو سیستم ادراکی هستند

فصل دوم: تصمیمات هیچکس کاملا منطقی نیست، اما بیشتر خطاهای منطقی، قابل پیش‌بینی هستند.

فصل سوم: معماران انتخاب می‌توانند تصمیمات مردم را به سمت بهتر شدن با بدتر شدن سوق دهند.

فصل چهارم: مردم اغلب برنامه‌های خوشبینانه و بلندپروازانه دارند که اجرای آن‌ها می‌توانند مشکل باشد.

فصل پنجم: مردم به آسانی تحت تاثیر نشانه های اجتماعی قرار می‌گیرند

فصل ششم: بازخورد به مردم کمک می‌کند تا تصمیمات بهتری بگیرند.

فصل هفتم: هنگام مواجه با گزینه‌های زیاد، احتمال سردرگمی بالاست.

فصل هشتم: سیاست دولت می‌تواند برای کمک به شهروندان در انتخاب گزینه‌های بیشتر کمک کننده باشد.

دسترسی

شما می‌توانید نسخه الکترونیکی کتاب تلنگر را در سایت یا اپلیکیشن طاقچه تهیه کنید. نسخه صوتی آن نیز در سایت نوار در دسترس است. جهت خرید نسخه چاپی آن به سایت دیجیکالا مراجعه کنید. برای آشنایی با کتاب‌های بیشتر در این حوزه بازدید از صفحه‌ی دایرکتوری کتاب سبزآبی را از دست ندهید.

اطلاعات کتاب
نویسندهریچارد تیلر و وکاس آر سانستین
تعداد چاپ2
تاریخ انتشار1398
سطح بندیrate2
سبکتحلیلی و آموزشی
تعداد صفحات391
ناشرنشر آریان