داستان روایی فیلم Margin Call 2011 (درخواست نهایی) به سال 2008 که بحران اقتصادی در بالاترین سطح خود بود و بانک‌ها و شرکت‌های سرمایه گذاری یکی پس از دیگری در حال فروپاشی بودند و در مرز ورشکستگی قرار داشتند، بر می‌گردد.

وقتی بشر احساس نیاز کرد تا برای تجارت و تبادلات خود، وجهی را که کالا نباشد و صرفا برای معامله و داد و ستد استفاده شود؛ یعنی همان پول (اسکناس یا سکه) تولید کند، شاید هرگز فکرش را هم نمی‌کرد، روزی برسد که پول از کالایی صرفا مصرفی برای خرید و فروش، به تعیین‌کننده‌ترین اهرم اعمال نفوذ و قدرت در جوامع بشری مبدل شود؛ شاید از ته ذهنش هم نمی‌گذشت روزگاری پول از شکل کاغذیش فراتر رود و تجارت الکترونیک و بازارهای مالی سرمایه گذاری و بورس در سراسر جهان همه گیر و سرنوشت‌ساز شود.

نویسنده آن‌قدر به حقیقت ماجرا، نحوه ی قصه گویی و شخصیت‌پردازی قهرمانان روایت درام خود مسلط است که مخاطب به جای احساس تماشای فیلمی پرطپش، حس می‌کند با مستندی از آن سال‌ها روبروست.

جی سی چاندور کارگردان فیلم، از بازیگران خود نقش آفرینی‌های ساده ودر عین حال به شدت باورپذیر و زیرپوستی گرفته است و با ابتکار ویژه‌ای پروسه‌ی مواجهه با یک چالش، کشف مرحله به مرحله‌ی راه چاره‌ی آن و در گام آخر عملی کردن راه حل را به تصویر می‌کشد.

درباره فیلم Margin Call 2011

فیلم Margin Call  به روایت 24 ساعت از ماجراهای داخلی یک شرکت سرمایه گذاری و ماجراهای بین چند نفر از اعضای اصلی آن می‌پردازد که در پی رویارویی با یک بحران شدید مالی، به استیصال می‌رسند و برای نجات سرمایه، اعتبار و آینده‌ی خود و شرکتشان دست و پا می‌زند.

شرکت در آغازی‌ترین ساعات کاری، بخاطر وضع بد اقتصادی موجود و به منظور کاهش هزینه‌ها، تصمیم به تعدیل شمار زیادی از کارکنان خود می‌گیرد.

به دنبال اجرایی شدن این تصمیم و اخراج یکی از مدیران به نام اریک دیل (با بازی استنلی توچی) که پروژه‌ای نیمه کاره برای یکی دیگر از عوامل شرکت به نام پیتر سالیوان (با بازی زاکاری کوینتو) در دست دارد، اتفاقات مهمی زنجیروار رخ می‌دهد. اگر بخواهیم به طور خلاصه بگوییم، مدیران دور هم گرد آمده و تنها چند ساعت وقت دارند که شرکت را از بحران موجود نجات دهند.

جهت آشنایی بیشتر با فیلم‌های در این حوزه بازدید از صفحه‌ی دایرکتوری فیلم سبزآبی توصیه می‌شود.

اطلاعات فیلم
کشور سازندهآمریکا
مدت زمان109 دقیقه
امتیاز imdb7.1
سال ساخت2011
کارگردانJ. C. Chandor