• معرفی لی کا-شینگ

  لی کا-شینگ تاجر و خیرخواه هنگ کنگی است که در سال 1928 در یکی از استان‌های جنوب شرقی چین متولد شد. لی هم‌اکنون رئیس هیئت‌مدیره‌ی شرکت‌های هاتچینسون وامپو و چونگ کنگ است. او بسیار فعال است و در دهه‌ی دهم از زندگیش همچنان به کارآفرینی مشغول است.
 • تحصیلات

  لی تحصیلات آکادمیک ندارد. در نوجوانی با از دست دادن پدرش مسئول تامین مخارج خانواده‌اش شد. با وجود ترک تحصیل او مطالعاتش را در حوزه‌های حسابداری و جامعه‌‌شناسی هیچ‌گاه ترک نکرد.
 • میزان تجربه کاری

  در 15 سالگی با به عهده گرفتن سرپرستی خانواده به منظور تامین مخارجشان با کارگری در یک کارخانه ساعت‌سازی شروع به کار کرد. بعد از مدتی فروشنده‌ی یک فروشگاه شد. او با تلاش و پشتکار فراوان و با پس‌اندازهایش توانست در 22 سالگی یک کارگاه ساخت لوازم پلاستیکی راه‌اندازی کند و نام آن را چئونگ‌کنگ نام‌گذاری کرد. او همزمان در حوزه‌ی املاک نیز سرمایه‌گذاری می‌کرد. ثروت او کم‌کم افزایش یافت و شرکت‌هایش را یکی پس از دیگری تاسیس کرد. شهرت جهانی لی به خاطر شرکت هاتچیسون‌وامپو و چئونگ‌کنگ، بزرگ‌ترین اپراتور پایانه‌های کانتینری جهان و عرضه‌کننده‌ی محصولات بهداشتی و زیبایی است.
 • جوایز و افتخارات

  لی ثروتمندی خودساخته است. در سال‌های مختلف در لیست ثروتمندان دنیا قرار گرفته است. او در سال 2013 با کسب ثروتی بالغ بر 31 میلیارد دلار جایگاه هشتم را در لیست ثروتمندان دنیا به خود اختصاص داد و در همان زمان عنوان ثروتمندترین مرد آسیا را به خود گرفت. او برنده‌ی مدال Grand Bauhinia، که بالاترین جایزه‌ی هونگ کنگ، مدال‌های افتخاری از بریتانیا برای تقدیر از جوانمردی‌اش و همچنین برنده‌ی نشان لژیون دونور که بالاترین نشان افتخار کشور فرانسه است.
 • زمینه‌های سرمایه گذاری

  فعالیت‌های گسترده‌ی لی سبب شده است که شرکت‌های متنوعی در حوزه‌های مختلف املاک و مستغلات، هتلداری و گردشگری، حمل و نقل، سوپرمارکت‌های زنجیره‌ای، تولید فلزات، صنایع پلاستیکی، عمران و ساخت و ساز،خطوط، مخابرات، تلوزیون و سرگرمی و... تحت نظر بگیرد. این در حالی است که حجم عمده‌ی سرمایه‌اش در شرکت چئونگ کنگ قرار دارد. او سرمایه‌گذاری عظیمی برای تولید انرژی در شرکت هاسکی انرژی کرده است. لی به سرمایه‌گذاری در عرصه‌ی تکنولوژی نیز علاقه دارد. در سال 2017 شرکت بریتیش تلکام را به مبلغ 15 میلیارد دلار خریداری کرد. او همچنین از اولین سرمایه‌گذاران فیس‌بوک بوده است.
 • آثار ماندگار

  لی در سال 2001 گفته‌هایش را در کتابی به زبان چینی به چاپ رسانید. آقای آنتونی چان نیز زندیگینامه‌ی وی را در قالب کتابی نگاشته است. او یک مرد نیکوکار واقعی است. در سال 1980 یک بنیاد خیریه در هنگ کنگ تاسیس کرد که بعد از خیریه‌ی ملیندا و بیل گیتس بزرگ‌ترین خیریه‌ی خصوصی در جهان است. کار اصلی این بنیاد حمایت از پروژه‌هایی با هدف دسترسی به آموزش با کیفیت، خدمات پزشکی و تحقیقات، تشویق تنوع فرهنگی و مشارکت در جامعه و هر گونه پروژه‌ای که باعث پیشرفت اجتماعی می‌شود، می‌باشد.
 • راه‌های ارتباطی

  کاشینگ فعالیت شخصی دردنیای مجازی ندارد.