• معرفی لری الیسون

  لری الیسون آمریکایی تبار که از بنیان‌گذاران و مدیرعامل فعلی شرکت اوراکل(شرکت نرم‌افزار آمریکایی) می‌باشد، در سال 1944 در نیویورک به دنیا آمد.
 • تحصیلات

  در سال 1962بعد از فارغ‌التحصیلی دبیرستان لری وارد دانشگاه ایلی نویز شد در همان سال اول عنوان دانشجوی ممتاز در علوم را گرفت. در سال دوم با فوت نامادری‌اش دانشگاه را ترک کرد. یک سال بعد برای از سرگیری تحصیلاتش وارد رشته‌ی فیزیک دانشگاه شیکاگو شد که به دنبال وضعیت نامطلوبش از دانشگاه اخراج شد. در این فاصله متوجه علاقه شدیدش به برنامه‌نویسی کامپیوتر شد.
 • میزان تجربه کاری

  الیسون وقتی متوجه علاقه‌ و پیشرفتش در حوزه‌ی برنامه‌نویسی شد دیگر به فکر ادامه تحصیلات نبود و همین حوزه را در پی گرفت. به همین دلیل با برنامه‌نویسی برای شرکت‌ها شروع به کار کرد. به مدت 8 سال در این حوزه شغل‌های مختلفی را امتحان کرد. لری برای اثبات به ناپدریش می‌خواست به در آمد بالایی دست یابد و برای همین هدف نیز بسیار تلاش کرد و در شرکت تکنولوژی امدال(Amdahl) شروع به فعالیت کرد و بعد از مدتی کار را در شرکت آمتکس(Amtex) از سر گرفت. او در این شرکت فعالیتش بر روی پروژه‌ی اوراکل که پایگاه داده‌ای برای CIA بود، محوریت داشت. او در اواخر دهه‌ی 70 با سرمایه‌گذاری 1200 دلاری بر روی آزمایشگاه sdl به دوستانش پیوست و در همان ابتدا مدیرعامل شد. در همان بحبوحه آن‌ها یک سیستم مدیریت پایگاه داده به نام DBMS را طراحی کردند که مورد استقبال بسیاری از شرکت‌ها و ادارات قرار گرفت. الیسون و همکارانش بعد ازینکه محصول جدیدشان را به مرحله‌ی تولید رساندن شرکت اوراکل را تاسیس کردند. به روزرسانی و تولید نسخه‌های جدید Oracle RDBMS دلیل اصلی رشد و به شهرت رسیدن شرکت اوراکل شد و آن را به بزرگ‌ترین شرکت نرم‌افزاری بعد از ماکروسافت تبدیل کرد. لری در سال‌های 1997-2002 از اعضای هیئت‌مدیره‌ی اپل بود و 5 سال در مقام مدیریت باقی ماند. تا سال 2014 مدیر عامل اوراکل باقی ماند و در این زمان با کناره‌گیری ازین سمت مدیریت چند بخش دیگر مانند هیئت‌مدیره، بخش تکنولوژی و پخش رسانه را عهده‌دار شد.
 • جوایز و افتخارات

  الیسون با تلاش فراوان اوراکل را به غول نرم‌افزاری دنیا بعد از ماکروسافت تبدیل کرد. این شرکت نیاز 100 شرکت برتر را تامین می‌کند. در سال 2017 مجله فوربز او را پنجمین ثروتمند آمریکا و هفتمین میلیارد دنیا معرفی کرد.
 • زمینه‌های سرمایه گذاری

  در سال 2004 الیسون شرکت پیپل سافت (people soft) را که یک شرکت مدیرین منابع انسانی است به ارزش 10.3 میلیارد دلار خریداری کرد. لری برای توسعه ی اوراکل به بزرگ‌ترین شرکت نرم‌افزاری دنیا شرکت‌های زیادی را خریداری کرد که از جمله می‌توان ریتک(Retek)، سیبل‌سیستمز (Siebel Systems) ، هایپرژن‌سلوشنز (Hypersion Solutions) و شرکت بی‌سیستمز(BEA Systems) اشاره کرد که برای شرکت بی‌سیستمز مبلغ 8.5 میلیارد دلار را پرداخت کرد. شرکت اوراکل با پرداخت 7 میلیارد دلار سان میکروسیستمز(Sun Microsystems) را خریدار کرد و با استفاده از تکنولوژی جدید این شرکت در سال 2010 فناوری‌های خود را وارد بازار کرد. علاوه بر دنیای نرم‌افزار لری در حوزه‌ی املاک و مستغلات نیز سرمایه‌گذاری‌هایی کرده است. او در سال 2012 بخش اعظم جزیره لانایی را که از جزایر هاوایی است خریداری کرده است هدف او از انجام این کار افزایش توان تولید محصولات کشاورزی و فروش آن‌ها در سراسر اقیانوس آرام است. او همچنین پروژه‌های اجرایی در زمینه تبدیل آب شور به آشامیدنی و نیز انرژی‌های تجدیدپذیر داشته است. خبرهایی نیز در این حوزه هست که لری سرمایه‌گذاری‌هایی در پژوهش‌های بیولوژیک و زیست پزشکی برا افزایش طول عمر کرده است.
 • آثار ماندگار

  لری در سال ۱۹۹۲، مبلغ ۵ میلیون دلار به بیمارستان لارنس جی الیسون جهت تاسیس بخش مراقبت‌های ویژه اهدا کرد. او با اهدای 1 درصد از ثروتش که مبلغی معادل با 151 میلیون یورو بود در سال 2004 قدمی بزرگ در این حوزه برداشت و با امضای تعهدنامه نیکوکاری در سال 2010 به جمع خیرین این تعهدنامه پیوست. 6 سال بعد الیسون حدود 200 میلیون دلار به مرکز تحقیقاتی بیماری‌های سرطانی دانشگاه کالیفرنیا اهدا کرد.
 • راه‌های ارتباطی

  Twitter: Larry Ellison