• معرفی کارل فردریش بنز

  کارل بنز در سال 1844 در شهر کارلسروهه آلمان به دنیا آمد. همگی نامش را شنیده‌ایم. پدرش مکانیک موتورهای اتومبیل بود. از این رو کارل علاقه‌ی زیادی به کسب تحصیل و فعالیت در این حوزه پیدا کرد. او خالق اولین خودرو بنزینی و بنیان‌گذار کارخانه خودرو بنز است. بعد از 84 سال زندگی در سال 1929 درگذشت.
 • تحصیلات

  کارل زمانی که فقط دو سال داشت پدرش از دنیا رفت. با وجود سختی زندگی و مشکلات تامین مخارج خانواده، مادرش هرگز اجازه رها کردن تحصیل را به او نداد و او تحصیلاتش را در مدارس خوبی ادامه داد. در سال 1860 با قبولی در آزمون ورودی برای تحصیل در رشته ی مهندسی مکانیک وارد دانشگاه پلی تکنیک کارلسروهه شد و 4 سال بعد زمانی که 19 ساله بود دوره‌ی کارشناسی را به پایان رسانید.
 • میزان تجربه کاری

  بعد از اتمام تحصیلات در کارخانه‌های مختلفی به عنوان کارآموز مشغول به کار شد اما در هیچ کدام ماندگار نشد. 8 سال بعد از آن با شراکت یکی از دوستانش، آگوست ریتر، یک کارگاه آهنگری راه اندازی کرد. با وجود شکست‌های پی در پی در سال‌های اولیه این کارهیچ‌گاه ناامید نشد و به تلاش بی‌وقفه خود ادامه داد. بعد از مدتی نامزد او سهم شریکش را خریداری کرد و آن‌ها در کنار زندگی مشترک با هم شریک کاری نیز شدند. در کنار ضرردهی کارخانه کارل چند مدل اولیه موتور ساخت.
  با ثبت این اختراعات کم کم مشهور شد و کارگاهش به سودآوری خوبی رسید. با گذشت مدتی با افزایش هزینه‌های کارخانه و بدهی‌هایش مجبور شد سهام شرکت را واگذار کند و تنها 5 درصد از سهامش را توانست حفظ کند. به همین دلیل تقریبا به طور کامل اختیاراتش را از دست داد و به ناچار کارخانه را رها کرد. با وجود این ضربه‌ی سنگین کارل دوباره از نو شروع کرد و یک مغازه تعمیر دوچرخه به راه انداخت و با گذشت مدتی دوباره یک شرکت ساخت موتورهای گازی تاسیس کرد. در ابتدا او تمرکزش را بر ساخت کالسکه بدون اسب تمرکز کرد تا بالاخره در سال 1885 سه چرخه گازسوز خود را در دفتر ثبت اختراعات آلمان به ثبت رسانید.
  کارل با جذب سرمایه از فردریک ویلهم ایلینگر و به دنبال 20 سال تلاش مستمر در سال 1885 کارخانه خودرو بنز و سای را راه اندازی کرد. یک سال بعد از اولین خودروی بنزینی پرده برداری کردند. به تدریج و با توسعه‌ی کارخانه بنز، تولیدات خودرو افزایش پیدا کرد و در اوایل قرن بیستم این کارخانه به یک شرکت سهامی بزرگ تبدیل شد. 3-4 سال بعد از حوزه‌های فنی شرکت بنز و سای فاصله گرفت و ناظر هیات مدیره شد. بعد از 3 سال شرکت کارل بنز و پسران را در لیرنبورگ آلمان را به همراه پسرانش راه‌اندازی کرد.
  او در سال 1912 از این شرکت نیز کناره‌گیری کرد. آخرین فعالیت کاری کارل ساخت دو خودرو با قدرت 8 و 25 اسب بخار در سال 1923 برای مصرف شخصی خودش بود.
 • جوایز و افتخارات

  کارل در پی زندگی پرفراز و نشیبش افتخارات زیادی کسب کرده است. بنز اولین کسی بود که خودرو را به شکل امروزی تولید کرد و توانست به شکل انبوه و با تولید مقرون به صرفه خودرو به بازار عرضه کند. او چندین ثبت اختراع داشته، عضو افتخاری شرکت بنز و سای بوده است. از طرف دانشگاه محل تحصیلش به او دکترای افتخاری اعطا شد. یک سال قبل از مرگش مدرک بادن استیت را کسب کرد.
 • آثار ماندگار

  کارخانجات بنز امروزه در سرار دنیا شعباتی دارد و درآمد این گروه صنعتی سالانه چیزی در حدود 91 میلیارد دلار تا سال 2013 گزارش شده است. نوادگان کارل ازین ثروت بهره زیادی می‌برند، علاوه برآن به واسطه‌ی این اثر ماندگار هزاران شغل در سراسر دنیا ایجاد شد.