Joy یک فیلم بیوگرافی در ژانر کمدی و درام محصول سال 2015 آمریکا است که توسط دیوید او. راسل نوشته و کارگردانی شده است. در این فیلم جنیفر لارنس در نقش جوی مانگانو، میلیونر خودساخته که امپراطوری تجاری خود را بنا کرده است، ظاهر می‌شود.

نقدهای متفاوتی از سوی منتقدان به فیلم Joy 2015  وارد شده است. در حالی که عملکرد و بازی لارنس در نقش جوی مورد تحسین منتقدان قرار گرفته، به فیلمنامه و شخصیت‌پردازی کاراکترهای فیلم انتقاد شده است. لارنس برای این فیلم نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن شد و جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر زن فیلم کمدی-موزیکال را به دست آورد. به علاوه فیلم جوی برای بهترین فیلم کمدی- موزیکال نامزد دریافت جایزه گلدن گلوب شد.

درباره فیلم Joy

جوی به شدت شیفته خلق چیزهای مختلف بود و این پیگیری و علاقه همیشه توسط مادربزرگ مادریش، میمی مورد پشتیبانی و حمایت احساسی قرار می‌گرفت. جوی احساس می‌کرد عدم پشتیبانی عملی باعث شده است اگرچه دیگران از ایده‌هایی که او سال‌ها پیش داشته استقبال می‌کنند، اما در عمل به تولید این ایده‌ها کمکی نشده است.

با وجود اینکه جوی آس و پاس بود و هیچ پولی نداشت، در خانواده پرجمعیتش تنها فردی بود که همه همیشه به او روی می‌آوردند و انتظار داشتند از زندگی خود برای کمک به دیگران صرفنظر کند. از جمله زمانی که جوی مجبور شد از رفتن به کالج برای کمک به پدر و مادرش که در حال جدا شدن بودند، منصرف شود.

در سال 1990 جوی که به عنوان کارمند فروش بلیط در یک شرکت هواپیمایی مشغول به کار بود، در حالی که در یک زندگی خانوادگی پیچیده و آشفته داشت، با مشکلات اقتصادی نیز دست و پنجه نرم می‌کرد.

جوی و دو فرزندش با مادرش تری که تمام روز را در رختخواب و در حال تماشای برنامه‌های تلویزیونی می‌گذراند، مادربزرگ مادریش میمی و همسر سابق و بیکارش تونی که آرزو داشت خواننده شود و در زیرزمین می‌خوابید، زندگی می‌کردند. پگی، خواهر بزرگتر ناتنی جوی نیز مدام او را به خاطر ازدواج ناموفقش در مقابل فرزندانش تحقیر می‌کند. اوضاع وقتی پیچیده‌تر شد که رودی، پدر جوی نیز پس از سومین طلاقش به زیرزمین خانه جوی نقل مکان می‌کند.

میمی و جکی، بهترین دوست جوی، او را تشویق می‌کنند تا ایده‌ها و ابداعات نوآورانه خود را دنبال کند. جوی پس از استفاده از یک جاروی تی‌کشی معمولی و تجربه مایوس کننده آن، خود یک نوع نوآورانه و پیچیده را طراحی کرده و می‌سازد. دوست پدرش تودی که یک زن ثروتمند ایتالیایی، موافقت می‌کند که روی محصول جوی سرمایه گذاری کند. آن‌ها با یک شرکت کالیفرنیا قراردادی را برای تولید قطعات جاروی ابداعی جوی با قیمت پایین‌تر امضا می‌کنند و این سرآغازی است در شکل‌گیری امپراتوری جوی…

برای آشنایی با فیلم‌های بیشتر در این حوزه بازدید از صفحه‌ی دایرکتوری فیلم سبزآبی پیشنهاد می‌شود.

اطلاعات فیلم
کشور سازندهآمریکا
مدت زمان124 دقیقه
امتیاز imdb6.6
سال ساخت2015
کارگردانDavid O. Russell