Jerry Maguire یک فیلم ورزشی کمدی-درام آمریکایی محصول سال 1996 و به نویسندگی، کارگردانی و تهیه کنندگی کامرون کرو است. در این فیلم بازیگرانی همچون تام کروز، کوبا گودینگ جونیور و رنه زلوگر ایفای نقش می‌کنند. فیلم جری مگوایر از زندگی مدیر برنامه بازیکنان ورزشی لی اشتاینبرگ الهام گرفته شده است.

فیلم Jerry Maguire با تحسین منتقدین روبرو شد و منتقدین بازیگری و نویسندگی آن را ستودند. به علاوه فیلم در مقابل بودجه 50 میلیون دلاری خود بیش از 273 میلیون دلار در کل جهان فروش کرد و یک موفقیت اقتصادی برای عواملش به ارمغان آورد و نهمین فیلم پرفروش سال 1996 شد.

این فیلم در مراسم اسکار همان سال در پنج رشته از جمله بهترین فیلم، بهترین بازیگر نقش اول مرد برای تام کروز و بهترین بازیگر نقش مکمل مرد برای کوبا گودینگ جونیور نامزد دریافت جایزه اسکار شد که از این بین کوبا گودینگ جونیور جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را از آن خود کرد. فیلم جری مگوایر نامزد دریافت سه جایزه گلدن گلوب نیز شد که تام کروز جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد فیلم موزیکال-کمدی را در این مراسم دریافت کرد. همچنین در مراسم جوایز انجمن صنفی بازیگران سینما، کوبا گودینگ جونیور جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را به دست آورد.

درباره فیلم Jerry Maguire

جری مگوایر (تام کروز) یک مدیر برنامه ورزشی 35 ساله و بسیار موفق است که برای مدیریت ورزشی بین المللی (SMI) کار می‌کند. بزرگ‌ترین مشتری‌ها، احترام، نامزد زیبا؛ او همه این‌ها را دارد. تا اینکه یک شب جری اهداف خود را مورد بازبینی و بازنگري قرار می‌دهد: اینکه جایگاهش در این جهان چیست و سرانجام برایش روشن می‌شود چه چیزهایی در زندگی شخصی و حرفه‌ایش اشتباه است. جری تمام افکار و نظرات خود را در بیانیه‌ای ارائه کرد. در این بیانیه‌، جری پس از تجربه یک زندگی حیرت انگیز در نقش خود به عنوان یک مامور ورزشی، راجع به عدم صداقت‌هایی که در صنعت مدیریت ورزشی وجود دارد و تمایلش به همکاری با مشتری‌های کمتر به منظور ایجاد رابطه شخصی بهتر با آن‌ها، نوشته بود.

متأسفانه نظرات جری مورد استقبال مدیریت SMI باب شوگر قرار نگرفت و تصمیم گرفت جری را اخراج کند. در نتیجه ، جری و شوگر هر کدام با مشتری‌های جری تماس گرفتند تا آن‌ها را متقاعد کنند که از خدمات دیگری استفاده نکنند. جری با راد تیدول (کوبا گودینگ جونیور)، یکی از مراجعینش که از قراردادش ناراضی است، صحبت کرد. راد به یک قرارداد 10 میلیون دلاری نیاز دارد تا خانواده‌اش بتوانند با آن زندگی کنند. جری به او اطلاع داد اگر در این فصل مجروح شود، از کاردینال‌ها پولی دریافت نخواهد کرد. در حالی که راد قاطعیت جری را از طریق یک مکالمه تلفنی بسیار طولانی آزمایش می‌کرد، در طرف دیگر شوگر موفق شد، سایر مراجعین جری را ترغیب کند تا به جای او از خدمات SMI استفاده کنند.

پس از اینکه جری خیلی ناجوانمردانه مشتریان با درآمد بالا و وضعیت عالی خود در آژانس را از دست داد، فقط با یک مشتری، راد تیدول (با بازی کوبا گودینگ ، جونیور)، دوروثی بوید (رنه زلوگر) تنها کسی به توانایی هایش ایمان داشت و کار غیرممکن برای بازسازی آنچه که قبلاً داشت، پا به عرصه فعالیت های ورزشی گذاشت. جری در این مسیر با حقیقت سختی که در گذشته آن را انکار می‌کرد و مشکلات بسیاری که قبلاً هرگز با آنها روبرو نشده بود، مواجه شد.

اطلاعات فیلم
کشور سازندهآمریکا
مدت زمان139 دقیقه
امتیاز imdb7.3
سال ساخت1996
کارگردانCameron Crowe