• معرفی جان کوم

  جان کوم مدیر وان مشهور شرکت واتس اپ در سال 1976 در شهر کیف اوکراین در خانواده ای فقیر به دنیا آمد. در نوجوانی برای ساخت آینده ای بهتر به آمریکا مهاجرت کرد. جان خالق برنامه محبوب واتس اپ است که بعد از 2 دهه سختی و تلاش فراوان به موفقیت و ثروت بزرگی دست پیدا کرد.
 • تحصیلات

  او علاقه ی زیادی به برنامه نویسی داشت از این رو در دبیرستان رشته ی برنامه نویسی را انتخاب کرد. با مهارت به آمریکا تحصیلاتش را در دانشگاه سن خوزه ادامه داد اما آن را به سرانجام نرسانید و دانشگاه را نیمه کاره رها کرد.
 • میزان تجربه کاری

  در نوجوانی برای تامین مخارج خانواده اش در یک فروشگاه کار می کرد. بعد از آن تصمیم گرفت یه مغازه ی کوچک مواد غذایی برای خود باز کند. با مهاجرت به آمریکا و مرگ پدرش با بحران دیدی در زندگی مواجه شد. کوم در 27 سالگی به عنوان یک کارمند ساده در شرکت یاهو مشغول به کار شد.
  در آنجا با برایان اکتو آشنا شد و این دوستی اولین گام در راستای موفقیتش بود. سرو کار داشتن او با دنیای تکنولوژی ایده ای در ذهنش جاری کرد و با همکاری آلکس توانست برنامه واتس اپ را بنویسد، او قبل از کامل کردن برنامه شرکتش را در سال 2009 راه اندازی کند. بعد از مدتی جان با پیشنهاد خرید واتس اپ از طرف فیس بوک موافقت کرد و این معامله مبلغ 19 میلیارد دلار برای او به ارمغان آورد.
 • زمینه‌های سرمایه گذاری

  کوم با اینکه یک مولتی میلیارد است هرگز ثروت اندوزی و سرمایه گذاری را رها نکرده است. او 45 درصد از کل سهام فیس بوک را خریداری کرده است.
 • آثار ماندگار

  جان زندگی سختی داشته به همین دلیل موضوع فقر را خیلی خوب درک می کند و کمک های مالی زیادی به فقرا کرده است که به دلایل شخصی اش در معرض دید رسانه ها قرار نمی دهد. او مبلغی معادل 556 میلیون دلار به بنیاد جامعه ی سیلسکون ولی اهدا کرده است.
 • راه‌های ارتباطی

  Instagram: jkoum
  Twitter: jan koum
  Facebook: jan koum