• معرفی جک ما

  ما یون ملقب به جک ما تاجر، کارآفرین، مرد صنعت و موسس شرکت علی بابا است که در سال 1964 در ژجیانگ چین به دنیا آمد. ما هم اکنون در مقام مدیرعاملی و رئیس هیئت مدیره‌ی گروه تجاری علی بابا قرار دارد. ثروت او تا سال 2020 حدود 42 میلیارد دلار برآورد شده است.
 • تحصیلات

  جک در جوانی یادگیری زبان انگلیسی را با گردش رایگان توریست های هتلی در نزدیکی محل زندگی اش شروع کرد. ما در سال 1988 در رشته ی دبیری انگلیسی دانشگاه هانگزو تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی به پایان رسانید. او در سال 2006 از دانشکده ی تجارت چئونگ کونگ (CKGSB) فارغ التحصیل شد.
 • میزان تجربه کاری

  ما بعد از فارغ التحصیلی در دانشگاه هانگزی دیانسی زبان انگلیسی و تجارت بین الملل تدریس می کرد. او در مصاحبه های شغلی بسیاری مردود شد و در نهایت ناگزیر به تدریس زبان انگلیسی با درآمد به نسبت پایینی شد. در سال 1995 زمانی که او با اینترنت آشنا شد وب سایتی به کمک دوستش طراحی کردند و با بازخورد بسیارش جک متوجه دنیای بزرگ اینترنت شد. جک به همراه همسر و دوستانش شرکت اینترنتی را راه اندازی کردند که کار اصلی آن طراحی وب سایت برای شرکت های خصوصی بود. آن ها در ابتدا مبلغ20 هزار دلار برای این شرکت سرمایه گذاری کردند ولی بعد از گذشت سه سال این شرکت که صفحات زرد چینی نام گرفته بود معادل 800 هزار دلار درآمد تولید کرد. جک در سالهای 1998-1999 در یک شرکت تجاری بین المللی در چین مشغول به کار بود همزمان با استعفا ازین شرکت به هانگژو بازگشت تا علی بابا را تاسیس کند.
  او به همراه 18 تن از دوستانش علی بابا را در آپارتمان شخصی‌اش تاسیس کردند. اولین سرمایه ای که آنها برای این گروه درنظر گرفتند حدود 500 هزار یوآن بود. حدود 1 سال بعد شرکت ارتباطی سافت بانک ژاپن حدود 20 میلیون دلار و گلدمن ساکس 5 میلیون دلار، در علی بابا سرمایه گذاری کرد. هدف تیم آنها ایجاد یک تجارت جهانی بود. وب سایت های ali mama، alipay، Taobao و Lynx در سال 2003 به علی بابا پیوستند. او تا سال 2013 در سمت مدیر عاملی ماند اما بعد از آن از این سمت استعفا داد و فقط در جایگاه رئیس هیئت مدیره باقی ماند. 1 سال بعد ارزش علی بابا در بازار بورس نیویورک به ارزش 230 میلیارد دلار رسید. ما علاوه بر علی بابا عضو هیئت مدیره‌ی شرکت های دیگری مثل سافت بانک ژاپن و huayi brothers چینی نیز می‌باشد.
 • جوایز و افتخارات

  در سال 2004 جک ما به عنوان یکی از 10 رهبر تجاری سال شناخته شد. ده سال بعد مجله‌ی فوربز او را در لیست قدرتمندترین افراد دنیا قرار داد.یک سال بعد ما جایزه‌ی کارآفرینان آسیا را از آن خود کرد. او همچنین در بین 100 چهره ی تاثیرگذار مجله ی تایم معرفی شد. در 2007 از طرف نیوزویک لقب تاجر سال را گرفت و سال بعدش در لیست 30 مدیرعامل برتر جهان روزنامه‌ی بارونز قرار گرفت. او دکترای افتخاری از دانشگاه های علوم و فناوری هنگ کنگ و دلاساله فیلیپین دریافت کرده است.
 • آثار ماندگار

  جک علاوه بر کارآفرینی‌های بسیاری که داشته با برگزاری سمینارها و تربیت مدیران به افراد بسیاری الهام بخشیده است. شرکت های او در راستای فعالیت های انسان دوستانه کار می‌کنند. ما اقدامات جدی در خصوص مبارزه با فقر داشته است و ازین جهت به عنوان قهرمانان بشردوست شناخته شده است.
 • راه‌های ارتباطی

  Twitter: Jack Ma