معرفی

پادکست هنگامه الهام گرفته از محتوای کتاب مقدمه ای بر توسعه ی بین الملل،  تئوری‌ها و رویکردهای  توسعه‌ی اقتصادی، سیاسی و اجتماعی در طول تاریخ جهان را مورد بحث قرار می‌دهد و معایب و مزایای آن‌ها را بررسی می‌کند که با هدف توسعه در جهات اقتصادی، سیاسی و اجتماعی از سال 2019 فعالیت خود را شروع کرده است. این پادکست با ارائه‌ی محتوایی از قبیل تاریخچه استعمار، نقش نظام سرمایه داری، تبعیض جنسیت، غارت منابع کشورهای فقیر توسط کشورهای توسعه یافته در ایجاد مسئله‌ی فقر و مطالبی از این دست در تلاش است تا با به آگاهی رساندن، توسعه را پررنگ‌تر و به نحوی با موضوع فقر مبارزه کند.

به گفته‌ی پادکست هنگامه، محصولاتی که در کشورهای در حال توسعه تولید می‌شوند دفاتر فروشی در کشورهای توسعه یافته دارند و این موضوع باعث گسترش فقر در کشورهای در حال توسعه می‌شود مثلا کشاورزان بیشترین نقش را در تولید مواد غذایی دارند اما کمترین بها به آن ها پرداخت می‌شود. حتی کمک‌های مالی که آن‌ها به کشورهای فقیر می‌کنند موجب خروج پول بیشتر و در نتیجه فقر بیشتر در آنجا می‌شود.

در اپیزود سوم این پادکست تئوری‌های توسعه با نگاهی کاملا متفاوت ارائه می‌شود. با انقلاب صنعتی، ایده‌ی افزایش تولید  و جمعیت و نیروی کار، بستری  مناسب برای رشد دولت‌های سرمایه داری و گسترش فقر و شکاف طبقاتی ایجاد شد و همین امر موجب شد  شکوفایی اقتصادی سبب فقیرتر شدن کشورهای در حال توسعه شد.

دسترسی به پادکست هنگامه

اگر علاقمند به گوش دادن محتوای پادکست هنگامه هستید می‌توانید در اکثر اپلیکیشن‌های پادگیر به آن دسترسی پیدا کنید. کست باگس از محبوبترین آن‌هاست. این پادکست در شبکه‌های اجتماعی توئیتر و اینستاگرام حضور دارد و می‌توانید اخبار مربوط به آن را دنبال کنید. اگر به دنبال مطالبی از جنس پادکست هنگامه هستید پادکست دموکراسی در کار را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

اطلاعات پادکست
سال انتشار2019
دوره انتشار30 روز
مدت زمان هر اپیزود60 دقیقه
نوع پادکستپادکست تک‌نفره
تعداد اپیزودکمتر از 10 اپیزود
لینک پادکستپادکست هنگامه