• معرفی غلامعلی سلیمانی

  غلامعلی سلیمانی متولد سال 1325 در شهر آمل ایران، کارآفرین و بنیانگذار شرکت بزرگ سولیکو (هولدینگی با بیش از 20 زیرمجموعه ) است. او از ثروتمندان ایرانی است که در ایران، آلمان و امارات متحده عربی اقامت دارد.
 • تحصیلات

  او با تمام کردن مقطع دیپلم در شهرآمل برای پذیرش در دانشگاه به تهران آمد بعد از 2 سال پشت کنکور ماندن در رشته ی ریاضی دانشگاه ملی سابق پذیرفته شد و تحصیلاتش را در مقطع کارشناسی در آنجا تمام کرد.
 • میزان تجربه کاری

  بعد از تمام کردن تحصیلات، دوره سربازی را شروع کرد و همزمان با آن کار تدریس خصوصی نیز می کرد. با تمام شدن تحصیلاتش قصد مهاجرت به آمریکا با هدف ادامه تحصیل کرد. اما تصمیمش عوض شد و خواست تا در ایران کسب و کاری راه بیندازد. در ابتدا تصمیم گرفت یک اغذیه فروشی باز کند اما موفق نشد. او به مدت 7 سال فعالیت کاری دو شرکت پارسیو و MSR را با همکاری آقای قبادی مشاور بازرگانی سفارت آمریکا و یک شخص هندی تاسیس کرد. هیچ کدام از آنها موفق نبودند. از این رو سلیمانی کار توزیع سوسیس و کالباس را در یک مکان استیجاری که اجاره آن را از تدریس خصوصی اش تامین می‌کرد، شروع کرد.
  بعد از مدتی تصمیم گرفت کار تولید را شروع کند اما متاسفانه با مشکل بزرگ کمبود سرمایه مواجه بود. در آن زمان مدیر شرکت گیلان به سلیمانی پیشنهاد کار داد اما او قبول نکرد. او درخواست این همکاری را به شرطی قبول کرد که او هم شریک شود. با وجود سلیمانی در کارخانه نرخ تولیدات 3 برابر شده بود. بعد از مدتی شریک میکائیلیان(مدیر شرکت گیلان) با حضور سلیمانی مخالف کرد و به همین دلیل هم آنها قطع همکاری کردند.
  با مرگ میکائیلیان و به درخواست همسرش، سلیمانی مجددا در کار تولید کارخانه گیلان به طور مخفیانه همکاری را از سر گرفت. بعد از مدتی یک کارخانه تولید محصولات غذایی در شیراز با وجود موانع بسیاری از قبیل گرفتن مجوز و کمبود سرمایه و... راه اندازی کردند. با تلاش، مقاومت بسیار، روحیه خستگی ناپذیر،کار آنها هر روز رونق پیدا کرد و کم کم کارخانه های سولیکو تهران، گوشتی آمل، گوشتی بوشهر، آفرید بوشهر، اختران کرمانشاه را یکی پس از دیگری تاسیس کرد. سلیمانی در صادرات خیارشور، روده ی طبیعی و پوست نیز فعالیت دارد.
  او زمانی که 44 سال داشت شرکت لبنی کاله را که از زیرمجموعه های سولیکو است، بنیان نهاد. بعد از آن با جمع آوری شیر تولیدی از خانه های روستایی در شهر آمل واحد لبنی را در آمل راه اندازی کرد. با رونق این شعبه واحدهایی در تهران، اصفهان و نیز در کربلا تاسیس شد. با افزایش تعداد کارخانه ها و واحدهای تولیدی سلیمانی تصمیم گرفت همه ی آنها را تحت نظر یک واحد بزرگ درآورد و سرانجام هلدینگ سولیکو را به راه انداخت.
 • جوایز و افتخارات

  سلیمانی درطول سال های فعالیتش جوایز بسیاری دریافت کرده است. تندیس جشنواره رهبران کارآفرین، نشان و تندیس امین الضرب، تندیس مشتری نمونه بانک کشاورزی، تندیس انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی، تندیس کارآفرین برتر چهارمین جشنواره رهبران کارآفرین، نشان citizen x تداکس تهران، جایزه ی بین المللی MWB نخبه اقتصادی از نمایشگاه و کنفرانس تجارت، نشان عالی مدیر شایسته ملی توسط رئیس جمهور حسن روحانی، کارفرمای نمونه کشوری، نشان عالی مدیر شایسته ملی از جمله افتخاراتی است که به او تعلق گرفته است. به سلیمانی لقب پدر صنعت نوین و سلطان دسر ایران داده اند.
 • زمینه‌های سرمایه گذاری

  بیشتر سرمایه گذاری های سلیمانی در حوزه ی تولید بوده است. سولیکو که از بهترین ها در حوزه ی غذا و نوشیدنی است سالانه چیزی در حدود 1 میلیارد دلار فروش در مقیاس جهانی دارد.
 • آثار ماندگار

  سولیکو یک مجموعه بزرگ و کارآمد با ایجاد اشتغال برای 15000 نفر در 12 کارخانه، سالانه بیش از 1000 میلیون دلار فروش سالانه دارد. سولیکو در 10 کشور دنیا دفتر دارد و رده ی محصولاتش جایگاه 1800 ام را در دنیا دارد و تمام اینها نتیجه‌ی تلاش بی وقته ی سلیمانی و تیم فوق العاده اش است.