فیلم سینمایی Enron: The Smartest Guys in the Room (انرون: باهوشت‌ترین افراد اتاق) مستندی آمریکایی با کارگردانی الکس گیبنی مستندساز 52 ساله و نویسندگی بثنی مک لین (Bethany McLean) و پیتر الکیند (Peter Elkind) خبرنگاران Fortume است و بر اساس کتاب پرفروشی که این دو نویسنده با همین نام در سال 2003 به چاپ رسانده بودند، ساخته شده‌است.

این فیلم برنده جایزه Independent Spirit برای بهترین فیلم مستند و بهترین فیلمنامه مستند از انجمن صنفی نویسندگان آمریکا شد. در 78امین مراسم جایزه اسکار در سال 2006 نیز نامزد دریافت جایزه اسکار برای بهترین مستند سال شد ولی در کسب اسکار ناکام ماند.

فیلم انرون: باهوشت‌ترین افراد اتاق داستان یکی از بزرگ‌ترین رسوایی‌های تجاری تاریح آمریکا را روایت می‌کند که در آن کمپانی انرون در کمتر از یک سال از عرش هفتمین شرکت بزرگ آمریکا به فعر ورشکستگی میلیاردی سقوط کرد.

درباره فیلم Enron: The Smartest Guys in the Room

این فیلم مستند در مورد کمپانی انرون، یک شرکت موفق در بازار بورس و انرژی و هفتمین شرکت بزرگ آمریکایی و مغزهای متفکر آن است و رویدادهایی را به تصویر می‌کشد که نشان ‌می‌دهند چطور اشتباه‌های تجاری و فساد مالی در کمتر از یک ‌سال منجر به سقوط و ورشکستگی این شرکت در سال 2001 شد، به طوری که حتی محاکمه جنایی چند تن از مدیران ارشد انرون را در پی سقوط شرکت به دنبال داشت. همچنین نشان می‌دهد چگونه تعدادی از معامله گران انرون در بحران برق کالیفرنیا دست داشتند.

درامای انسانی این واقعه از خودکشی‌ها تا بیکار شدن بیش 20 هزار نفر، نیز در این مستند به تصویر کشیده شده‌اند: افرادی همچون کن لای (صادق و درستکار) و جف مهارت (ایده‌پرداز بزرگ) تا لو پای (که با 250 میلیون دلار گریخت) و اندی فاستو (شاهزاده تاریکی) مغلوب شدند و شکست خوردند. به علاوه در طول مستند می‌بنیم که چگونه انرون در بازار برق کالیفرنیا دخالت می‌کند، حرص و طمع بانک‌ها و کارگزاری‌ها را تخت تاثیر قرار می‌دهد (اخراج تحلیلگری که در مورد سوال رشد انرون سوال کرده بود، توسط مریل لینچ) و از هر دو رییس جمهور بوش می‌شنویم که مردان انرون چه آدم‌های عالی هستند.

این فیلم مستند شامل مصاحبه با نویسندگان کتاب و همچنین مدیران و کارمندان سابق انرون، تحلیلگران سهام، خبرنگاران و فرماندار سابق کالیفرنیا، گری دیویس نیز می‌شود.

اطلاعات فیلم
کشور سازندهآمریکا
مدت زمان110 دقیقه
امتیاز imdb7.6
سال ساخت2005
کارگردانAlex Gibney