معرفی پادکست دنیای اقتصاد، اقتصاد دنیا

پادکست دنیای اقتصاد، اقتصاد دنیا به صورت هفتگی یکی از مهم‌ترین رویدادها، گرایش‌ها، پدیده‌ها و یا فعالیت‌های اقتصادی جهان را تحلیل و بررسی می‌کند. در این مجلۀ رادیویی موقعیت اقتصادی کشورهای ایران و افغانستان جایگاه ویژه‌ای دارند. این مجموعه پادکست که از پادکست‌های قدیمی حوزه‌ی اقتصادی است، تاکنون ۱۶۱ قسمت منتشر کرده است.

عناوین برخی از آخرین قسمت‌های پادکست:

  • ابعاد آشکار و پنهان طرح سهمیه بندی و افزایش بنزین در ایران
  • آیا دولت برای پرداخت ۲۰۰ هزار میلیارد تومان حقوق کارمندان و بازنشستگان مشکل دارد؟
  • توسعه انرژی‌های تجدید پذیر موجب تحرک رشد اقتصادی می‌شود
  • نگاهی به منابع بودجه سال آینده : وعده توخالی و سرخرمن دولت به مردم
  • بهبود در ساختار اقتصادی ایران بدون دگرگونی عمیق در ساختار سیاسی امکان پذیر نیست
  • مخاطرات ناشی از تنش‌­ها میان تهران و واشنگتن بر بازارهای جهانی
  • اصابت موشک سپاه به هواپیمای اوکراینی ۲۰۰ میلیون دلار به اقتصاد ایران خسارت وارد کرد
  • وابستگی اقتصادی عراق به ایران و استراتژی نفوذ سیاسی و اقتصادی تهران در عراق
  • تاثیرات منفی گسترش ویروس کرونا بر اقتصاد چین و جهان

همه‌ی ما این روزها درگیر ویروس کرونا هستیم و زندگی و کسب و کار خیلی از ما تحت تاثیر این ویروس قرار گرفته. مجله اقتصادی و پادکست دنیای اقتصاد، اقتصاد دنیا به تأثیرات اقتصادی گسترش ویروس کرونا در ایران می‌پردازد. دکتر فریدون خاوند، اقتصاددان مقیم فرانسه، میهمان این قسمت از مجله اقتصادی بوده است. سازمان همکاری و توسعه اقتصادی در سناریو «خوش بینانه» خود پیش‌بینی می‌کند اقتصاد جهان در سال ۲۰۲۰ با کاهش نیم درصدی در مقایسه با پیش‌بینی قبلی این نهاد به ۴‚۲ درصد کاهش خواهد یافت.

با این وجود، سازمان همکاری و توسعه اقتصادی اعلام کرده است که کاهش بسیار زیادتر رشد اقتصاد جهان امکان پذیر است. این پیش‌بینی جدید، پایین‌ترین شاخص رشد اقتصادی جهان از زمان بحران مالی ۲۰۰۹-۲۰۰۸ میلادی است. در پیش‌بینی خوش بینانه این سازمان، فرض بر این است که شیوع ویروس کرونا امسال کاهش می‌یابد و اپیدمی ویروس کرونا در اروپا و آمریکای شمالی تأثیراتی را که در چین دارد، نخواهد داشت.

در سناریویی که این ویروس، اروپا و آمریکای شمالی را نیز فرا گیرد و کشورهای این مناطق جهان ناگزیر از اجرای موازین شدید محدودکننده برای تحرکات شهروندان شوند، سازمان همکاری و توسعه اقتصادی پیش‌بینی می‌کند که رشد اقتصاد جهان در سال ۲۰۲۰ در محدوده ۵‚١ درصد سقوط خواهد کرد. این نهاد مالی بین‌المللی در سناریوی سوم خود، پیش‌بینی می‌کند در صورتی که ویروس کرونا در آفریقا، آمریکای لاتین و هند گسترش یابد، شرایط باز هم بدتر خواهد شد و سقوط رشد اقتصاد جهانی می‌تواند بسیار بیشتر باشد.

برای ادامه این مطلب به پادکست دنیای اقتصاد، اقتصاد دنیا که لینک آن در جدول زیر در اختیار شما قرار گرفته، مراجعه کنید. همچنین برای مشاهده پادکست‌های مشابه  می‌توانید به صفحه آرشیو پادکست‌های حوزه سرمایه گذاری  سایت سبزآبی مراجعه کنید.

اطلاعات پادکست
سال انتشار2016
دوره انتشار7 روز
مدت زمان هر اپیزود13 دقیقه
نوع پادکستپادکست تک‌نفره , پادکست مصاحبه ای , پادکست ترکیبی
تعداد اپیزودبیشتر از 100 اپیزود
لینک پادکستپادکست دنیای اقتصاد، اقتصاد دنیا