یکی از سایت‌های مهم و کاربردی برای معامله گران و سرمایه گذاران، سایت کدال یا سامانه جامع اطلاع‌رسانی ناشران بورس و فرابورس ایران است. قانون راه اندازی بورس اوراق بهادار در سال ۱۳۴۶ به تصویب رسید و پس از آن تقریبا ۱۰ شرکت در بورس درج نماد کردند و به تدریج معاملات سهام آن‌ها آغاز شد. پس از انقلاب اسلامی و به تبع آن هشت سال جنگ تحمیلی، حدود ۱۲ سال بورس تهران تعطیل بود. با پایان یافتن جنگ بورس تهران مجدداً آغاز به کار کرد و هنوز هم به فعالیت خود ادامه می‌دهد. از سال ۱۳۸۴ و پس از تصویب قانون جدید بورس در مجلس زمینه برای ورود اینترنت و خدمات اینترنتی در بورس فراهم شد.

پس از راه‌اندازی سامانه معاملات آنلاین توسط تمامی کارگزاری‌ها سازمان بورس، پایگاهی را تعریف کرد که در آن تمامی شرکت‌ها ملزم شدند تا کل گزارش‌های خود را در آن منتشر نمایند. سامانه جامع اطلاع‌رسانی ناشران یا سایت کدال سامانه‌ای است که به همین منظور تعریف شده است و کلیه افراد سرمایه‌گذار و فعال در بورس پس از سایت بورس اوراق بهادار به دفعات به آن مراجعه می‌کنند. هدف اصلی راه اندازی این سایت، ایجاد پایگاه اطلاعات مالی شرکت‌های فعال در بورس برای دسترسی راحت‌تر سرمایه گذاران به این اطلاعات است. همانطور که گفته شد سرمایه گذاران برای مطالعه گزارش‌های شرکت‌ها به سایت کدال مراجعه می کنند.

 گزارش‌های رایج در سایت کدال:

  • صورت‌های مالی میان دوره و پایان دوره
  • گزارش‌های ماهیانه
  • گزارش فعالیت هیئت مدیره
  • گزارش تفسیری مدیریت
  • یادداشت‌های همراه صورت‌های مالی
  • و گزارش‌های دیگر…

برای مثال گزارش ماهیانه، گزارش فروش شرکت‌ها در یک ماه است که پس از سال ۱۳۹۵ برای همه‌ی شرکت‌های فعال الزامی شده است. در این گزارش آمار فروش و یا ارائه خدمات شرکت‌ها به طور کامل در یک ماه به همراه میزان و نرخ فروش و همچنین ارزش ریالی فروش کلی به منظور افزایش شفافیت شرکت‌های بورسی آورده شده است. اگر به تازگی با بورس آشنا شده‌اید و علاقه‌مند به کسب اطلاعات شرکت‌های مختلف هستید حتما سایت کدال را بررسی کنید. شما همچنین می‌توانید با مراجعه به این لینک از سایر سایت‌های مفید در زمینه بورس مطلع شده و اطلاعات مفیدی به دست‌ آورید.

اطلاعات سایت
حوزه فعالیتبورس و بازارهای مالی
رتبه الکسا3277
آدرس سایتhttps://codal.ir/
دسترسی زبانیفارسی ,
نوع کاربریخبری ,