فیلم سینمایی Barbarians at the Gates با عنوان فارسی بربرها پشت دروازه در سال 1993 به کارگردانی گلن جردن و در ژانر کمدی درام و بیوگرافی با اقتباس از کتابی به همین نام ساخته شده است.

خیایان معروف و جنجالی وال استریت نیویورک، بی تردید سرزمین فرصت‌ها یا به تعبیری دیگر قلب تپنده‌ی جهان اقتصاد و سرمایه گذاری در عصر حاضر است که برای بسیاری از افراد سودجو و با شم اقتصادی زیرکانه، فضایی مناسب برای پرش مالی و زیر و رو شدن در دنیای قدرت و ثروت را فراهم می‌کند.

بربرها پشت دروازه برداشتی واقع گرایانه از سرگذشت شماری از سرمایه داران این بازار پیچیده و بی رحم است؛ که به شکلی جذاب و باورپذیر گوشه‌ای از معاملات و جابجایی قدرت در بین آنها را به تصویر می‌کشد.

جالب است بدانید کتاب بربرها پشت دروازه در سال 1990 لقب پرفروش ترین کتاب سال را از طرف نیویورک تایمز دریافت کرد.

درباره فیلم Barbarians at the Gates 1993

مدیر عامل شرکت مواد غذایی و دخانیاتِ نابیسکو، راس جانسون (با بازی زیبای جیمز گارنر) مردی باهوش و خوش سر و زبان است که قصد دارد با خرید کل سهام، شرکت را از حالت سهامی عام خارج و به طور خصوصی از آنِ خود کند.

اما اوضاع برخلاف انتظار او پیش می‌رود و ماجرای تصمیمش لو رفته و همه چیز یک‌مرتبه علنی می‌شود.  در پی افشای خبر این انتقال گسترده، سروکله‌ی خبرنگارها و نیز رقیبانی گردن کلفت به میدان رقابت بر سر سهام پیدا شده و خبر این معامله‌ی بزرگ رسانه‌ای گشته و به گوش همه ی مردم می‌رسد.

اکنون در فضایی مزایده گونه هر یک از رقبا می‌خواهد با تعیین رقمی بالاتر، آینده ی این شرکت اسم و رسم دار را به مالکیت خود درآورد.

در نهایت هنری کراویس (با بازی جاناتان پرایس) که اولین بار خود او ایده ی خرید کل سهام شرکت را نزد راس مطرح کرده بود، با پیشنهاد بیشترین رقم، سهام را خریداری کرده و موفق می‌شود بی‌رحمانه راس جانسون را از میان بردارد.

هرچند شکست جانسون در رقابت بر سر سهام ابدا به معنای ورشکستگی اش نیست و او همچنان زندگی اشرافی خود را با تغییراتی نه چندان مهم ادامه می‌دهد؛ در حالی که در آن سوی شهر مردم عادی بیش از پیش با فقر و فساد دست و پنجه نرم می‌کنند

در حقیقت ماجرای فیلم بربرها پشت دروازه، ورای ظاهری طنزانگارانه، از باطنی تلخ و تراژیک و پارادوکس حاکم بر جامعه یعنی زندگی فقیرانه‌ی عموم مردم در کنار ریخت و پاش‌های صاحبین سرمایه حکایت می‌کند.

 

تماشای این فیلم را به همه‌ی فارغ التحصیلان رشته‌های امور مالی و اقتصاد و نیز سرمایه گذاران بازار سهام و دنیای بورس پیشنهاد می‌کنیم. برای آشنایی با فیلم‌های بیشتر در این حوزه بازدید از صفحه‌ی دایرکتوری فیلم سبزآبی توصیه می‌شود.

اطلاعات فیلم
کشور سازندهآمریکا
مدت زمان107 دقیقه
امتیاز imdb7.2
سال ساخت1993
کارگردانGlenn Jordan