فیلم سینمایی American Psycho با عنوان فارسی روانی آمریکایی در سال 2000 به کارگردانی ماری هرون و براساس رمان جنایی و مملو از خشونت برت ایستن الیس در ژانر دلهره و وحشت اما با چاشنی نامحسوس طنز ساخته شده است.

بدون شک می‌توان بارزترین نقطه‌ی قوت فیلم را نقش‌آفرینی خیره‌کننده‌ی کریستین بیل دانست که به شکلی جذاب و باورپذیر، شخصیتی روان‌پریش و نامتعادل را که عمیقا درگیر چشم و هم‌چشمی و تمایلات خشونت آمیز است، به تصویر می‌کشد.

درباره فیلم American Psycho 2000

American Psycho روایتگر زندگی پاتریک بیتمن (کریستین بیل) جوانی تازه به دوران رسیده، خوش پوش و در عین حال تحصیلکرده و زیرک با شم اقتصادی بالاست که در خیابان  وال استریت نیویورک در عرصه‌ی بورس و سرمایه گذاری فعالیت می‌کند و در فضایی شدیدا رقابتی با دیگر کارمندان فروش وال استریت، برای تحقق رویای رفاه آمریکایی، در تلاش و تکاپوست.

پاتریک در ظاهر جوانی مودب با سر و وضعی آراسته و فردی محبوب در میان همکارانش است که علاقه‌ی وافری هم به خوش گذرانی و حشر و نشر متعدد با خانم‌های جوان و زیبا دارد؛ اما در باطن هویتی سرشار از نفرت، عمیقا حسود و آکنده از خشم و عقده‌های فروخفته‌ی مادی و روانی دارد.

ایراد کار آنجاست که با سر رسیدن تاریکی شب، به پاتریک حالتی جنون آمیز دست داده و روی پنهان و خبیثش را آشکار می‌کند. به نحوی که خشونتی توام با ترس وجودش را فرا گرفته و به دبوانه‌ای بی‌رحم و آدمکش تبدیل می‌شود.

پاتریک به اختلال روانی بسیار حادی مبتلا است که از او بیماری دو شخصیتی و خطرناک می‌سازد؛ تا حدی که شب‌ها به فردی کاملا متضاد با آنچه در طول روز از خود بروز می‌داده، بدل می‌شود. شخصیتی جانی با رفتارهای هیستیریک که تمایل وصف ناپذیری به خونریزی و تجاوزهای وحشیانه آن هم به شیوه‌ای عجیب و تئاترگونه دارد. جنونی که در طول روایت فیلم رفته رفته عمیق و شدیدتر شده و از او قاتلی زنجیره‌ای می‌سازد.

 

اگر از دانشجویان رشته‌های مرتبط با اقتصاد و امور مالی هستید یا به نوعی با فضای معاملات بورس و سرمایه ‌گذاری سروکار دارید و یا صرفا از دنبال کنندگان حرفه‌ای دنیای سینما هستید، فارغ از جنس روایی توام با خشونت این فیلم، روانی امریکایی از آن دست فیلم‌هایی است که نباید لذت تماشای آن را از دست داد؛ چرا که به مخاطب خود روی پنهان و بی رحم دنیای اقتصاد و سرمایه گذاری را نشان می‌دهد که بعضا با تحمیل فشارهای مادی و روحی متعدد به افراد درگیر در فضای رقابتی خود و ایجاد حرص و عقده در آن‌ها هیولاهایی جنایتکار می‌سازد.

جهت آشنایی با فیلم‌های بیشتر در این حوزه از صفحه‌ی دایرکتوری فیلم سبزآبی پیشنهاد می‌شود.

اطلاعات فیلم
کشور سازندهآمریکا
مدت زمان102 دقیقه
امتیاز imdb7.6
سال ساخت2000
کارگردانMary Harron