• معرفی آمانسیو اورتگا

  آمانسیو اورتگا تاجر نام‌دار اسپانیایی است که در سال 1936 در استان لئون اسپانیا زاده شد. او در خانواده‌ای خیلی فقیر به دنیا آمد. حرفه‌ی اصلی او فعالیت در صنعت مد است و هم‌اکنون بزرگ‌ترین سهام‌دار شرکت ایندیتکس(بزرگ ترین شرکت در صنعت مد جهان) می‌باشد.
 • تحصیلات

  اورتگا هیچ‌گاه تحصیلاتش را ادامه نداد. او حتی تحصیلات دبیرستان را نیز به پایان نرسانیده است.
 • میزان تجربه کاری

  اورتگا در 14 سالگی پیک یک لباس‌فروشی شد. جایی که برای افراد ثروتمند لباس تهیه می‌کردند. بعد از مدتی شغل‌هایی مثل دستیار پارچه‌فروش بودن و خیاطی را نیز تجربه کرد. در 27 سالگی اولین شرکت خود را که Confecciones GOA نام‌گذاری کرد بنا نهاد و لباس خانگی تولید می‌کرد. 12 سال بعد با استفاده از تجاربی که بدست آورده بود و همچنین کاهش هزینه‌ها از تولید تا رسیدن کالا به مشتری، اولین فروشگاه خود یعنی zara که بعدها آوازه‌ی آن در دنیا پیچید را راه‌اندازی کرد. اورتگا همچنین مؤسس شرکت Inditex که یک شرکت خرده‌فروشی جهانی در زمینه‌ی پوشاک است، می‌باشد. معروف‌ترین برند این هلدینگ زارا می‌باشد.
 • جوایز و افتخارات

  از افتخارات اورتگا می‌توان به استراتژی‌های منحصر به فرد او برای تولید و ارائه‌ی کالا به مشتری اشاره کرد مثلا زارا عکس‌العمل‌ها و صحبت‌های مشتریان نسبت به مدل‌ها را ضبط کرده و با اعمال آن‌ها توسط تیم طراحی مدل‌های جدید ارائه می‌شوند. بدین ترتیب انبارهای آن همیشه محصولات جدید دارد. تدبیرهای اورتگا باعث شده تا به ثروت عظیمی دست یابد، در سال 2016 در جایگاه چهارم ثروتمندان دنیا قرار گرفت. 3 سال بعد به مقام ششم تنزل پیدا کرد.
 • زمینه‌های سرمایه گذاری

  اصلی‌ترین سرمایه‌گذاری آمانسیو در صنعت مد است اما او در زمینه‌های دیگر نیز مشغولیت‌هایی دارد. به طور مثال در صنایع گاز، هتلداری و گردشگری؛ بانک و املاک نیز سرمایه‌گذاری می‌کند و تامین مالی می‌شود.
 • آثار ماندگار

  آمانسیو زندگی ساده‌ای دارد و به تجملات اهمیت چندانی نمی‌دهد. در کارهای خیر بسیاری شرکت کرده که یکی از آن‌ها تخصیص بودجه 360 میلیون یورویی برای تجهیز بیمارستان‌های عمومی جهت تشخیص سرطان سینه در سال 2017 بوده است.
  آمانسیو علاقه‌ای به مصاحبه با خبرنگاران و رسانه‌ها ندارد به همین دلیل هم هست که اطلاعات زیادی از زندگیش در دسترس نیس یکی از دوستان او به نام کووادونگا اوشیا کتاب The man from Zara را که درباره موفقیت‌های این شخص و گروه تجاریش می‌باشد نگاشته است.
 • راه‌های ارتباطی

  Twitter: Amancio Ortega
  Instagram: Amancio Ortega Gaona