Capitalism: A Story Love یک مستند آمریکایی با تهیه کنندگی، نویسندگی و نقش آفرینی مایکل مور محصول سال 2009 است. این فیلم در 2 اکتبر 2009 در مقیاس گسترده در ایالات متحده و کانادا اکران و به طور کلی با نقدهای مثبتی از سوی منتقدین مواجه شد. در تاریخ 9 مارس 2010 نیز در  قالب DVD و Blu-ray منتشر شد.

مایکل مور این بار نگاه انتقادی خود را به سمت سرمایه داری چرخانده و اثری سرگرم کننده ساخته که شما را به فکر کردن وا می‌دارد. فیلم Capitalism: A Story Love بر بحران مالی اواخر دهه 2000 و محرک‌های اقتصادی متمرکز شده است و در عین حال انگشت اتهامش را به سمت نظام اقتصادی فعلی ایالات متحده و به طور کلی سرمایه داری بی حد و حصر نشانه می‌رود. مور در این مستند به موضوعاتی نظیر ذهنیت کازینوی وال استریت، زندان‌های غیرانتفاعی، تأثیر گلدمن ساکس در واشنگتن، دستمزدهای ناچیز و فقیرانه بسیاری از کارگران، موج بزرگ سلب مالکیت از خانه‌ها، بیمه عمر شرکت‌های بزرک و پیامدهای حرص و طمع خارج از کنترل می‌پردازد.

به علاوه فیلم Capitalism: A Story Love حاوی یک مؤلفه مذهبی است که در آن مور سعی می‌کند پاسخی برای این سوال که آیا سرمایه داری گناه است یا نه و آیا ممکن است حضرت عیسی یک سرمایه دار باشد؛ بیابد. مور معتقد است که حمایت محافظه‌کاران انجیلی از آرمان‌های بازار آزاد با تاکید آن‌ها بر مسیحی مومن بودن در تناقض است. به عبارتی مور می‌گوید نمی‌توان یک مسیحی معقتد بود و در عین حال از بازار آزاد حمایت کرد. مؤلفه مذهبی مستند مور نیز بر این عقیده وی تأکید می‌کند. نکته تحسین برانگیز و دوست داشتنی در مورد مایکل مور این است که او برای یک دلیل می‌جنگد و هرگز از به چالش کشیدن وضع موجود دست بر نمی‌دارد.

جوایز Capitalism: A Story Love

در جشنواره فیلم ونیز، مور برای مستند خود جایزه “Leoncino d’Oro” (شیر طلایی کوچک) را دریافت کرد. این مستند همچنین نامزد دریافت جایزه شیر طلایی جشنواره شد اما آن را به لبنان باخت. مور برای این مستند نامزد دریافت بهترین فیلمنامه مستند از انجمن صنفی نویسندگان آمریکا نیز شد.

پیشنهاد می‌کنیم تماشای این مستند قوی را از دست ندهید.

اطلاعات فیلم
کشور سازندهآمریکا
مدت زمان127 دقیقه
امتیاز imdb7.4
سال ساخت2009
کارگردانMichael Moore